Mósul 22. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Karim Kadim)

Stovky ľudí vyšli dnes do ulíc v severoirackej provincii Ninive, aby tak dali najavo svoj nesúhlas s pripravovaným sporným referendom o nezávislosti severoirackého Kurdistanu. Informovala o tom agentúra DPA.
Ilustračné foto

Množstvo demonštrantov na dnešnom zhromaždení malo v rukách iracké štátne vlajky a transparenty s heslami vyzývajúcimi na zachovanie územnej zvrchovanosti Iraku.
“Táto demonštrácia je vyjadrením postoja obyvateľov Ninive, ktorí odmietajú delenie a rozdelenie Iraku. Sme za vojnu proti Islamskému štátu a za oslobodenie Iraku,” uviedol jeden z organizátorov demonštrácie.
Koalícia síl podporovaných Spojenými štátmi síce po deväť mesiacov trvajúcich bojoch oslobodila v júli od Islamského štátu Mósul, ktorý je hlavným mestom provincie Ninive, avšak v rukách islamistov ešte stále zostávajú viaceré územia vrátane niektorých častí provincií Kirkúk a Anbár.
Referendum o nezávislosti severoirackého Kurdistanu, plánované na 25. septembra, sa má konať nielen v Kurdistane, ale aj v niektorých sporných oblastiach vrátane provincie Kirkúk, bohatej na ropu. Tá je domovom Turkménov, Arabov, Kurdov i kresťanov.
Referendum tiež vystrašilo susedov Iraku – Turecko, Irán a Sýriu -, ktorí sa obávajú, že hlasovanie povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie.
USA vyzvali Kurdistan, aby odvolal referendum pre obavy z vyvolania regionálnych nepokojov a z odvrátenia pozornosti od súčasných bojov s extrémistami z Islamského štátu v Iraku a v Sýrii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.