Washington/Canberra 24. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mark Baker)

V roku 1975 chcel austrálsky premiér Gough Whitlam uzavrieť základňu CIA v krajine a vykonávať nezávislú zahraničnú politiku. Americká rozviedka sa však postarala, aby tak neurobil, tvrdí investigatívny novinár John Pilger.
Na snímke Gough Whitlam

Historicky Austrália bola vždy verným spojencom USA a Veľkej Británie. Canberra sa zúčastnila ako vojny vo Vietname, tak aj invázie do Iraku. Nešlo však len o obyčajnú zhodu záujmov, ale o takmer vazalské postavenie Austrálčanov. Snaha premiéra Whitlmana o zmenu ho v roku 1975 stála kreslo.
Ako ukázali diplomatické materiály zverejnené WikiLeaks, CIA vtedy mala infiltrovaný informátorov v najvyšších pozíciách austrálskej vlády. Medzi ne patrili neskorší premiéri a ministri zahraničia krajiny. Generálny guvernér krajiny, ktorý má formálne reprezentovať britskú kráľovnú, sir John Kerr bol v správach CIA označovaný ako “náš človek Kerr”.
CIA financovala Kerrovi cestovanie a budovala mu prestíž. Kerr neustále chodil za CIA pre peniaze, uvádza novinár Wall Street Journal Jonathan Kwitny, autor knihy Zločiny Patriotov.
Premiér Gough Whitmal, zvolený v roku 1972, chcel posunúť svoju krajinu bližšie k Hnutiu nezúčastnených a staval sa proti testom jadrových zbraní. Okrem toho Whitmal chcel vedieť na aký účel mala CIA svoju základňu v Pine Gap blízko Alice Springs. Ako o mnoho rokov neskôr Edward Snowden preukázal, základňa funguje ako obrovský vysávač, ktorý umožňuje USA sledovať prakticky kohokoľvek.
“Hrozba zatvorenia základne Pine Gap spôsobila v Bielom dome záchvat hnevu … Bol spustený mechanizmus prevratu po vzore Čile,” hovorí Victor Marchetti, spravodajský dôstojník CIA.
Whitlam vedel, že jeho vláda môže byť pretkaná špiónmi, preto nariadil tajnej službe ASIO, aby všetkých členov jeho kabinetu a kancelárie dôkladne preverila. Ale aj v ASIO mala CIA svojich ľudí. V roku 1974, hneď po zvolení do druhého volebného obdobia, do Canberry prichádza nový veľvyslanec Marshall Green, známy ako “majster prevratov”.
Green hral jednu z hlavných úloh vo zvrhnutí indonézskeho prezidenta Sukarno v roku 1965 počas puču, ktorý zničil život milióna ľudí. Teraz na jednom zo svojich prvých vystúpení v Austrálii “popudil obchodné kruhy v krajine, aby povstali proti vláde”, spomína jeden z účastníkov konferencie.
10. novembra 1975 sa Whitlamovi dostala do rúk správa určená šéfovi oddelenia CIA pre východnú Áziu Theodorovi Shackleymu, ktorý pred dvoma rokmi pomohol zorganizovať puč proti Salvadorovi Allendeovi v Čile. V správe stálo, že premiér Whitlam predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť svojej vlastnej krajiny.
Budúci deň mal Whitlam vystúpiť pred parlamentom a informovať ho o tajnej prítomnosti CIA v krajine. K tomu ale nedošlo. Generálny guvernér Kerr využil svoje dávno zabudnuté kompetencie miestokráľa a odvolal demokraticky zvoleného premiéra.
“Whitlamov problém bol vyriešený a austrálska politika sa nikdy nespamätala a ani jej naozajstná nezávislosť,” uzatvára John Pilger, autor knihy Tajná krajiny, v ktorej vyšetruje príčiny puču proti austrálskemu premiérovi.