Bratislava 1. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR)

Investigatívny tím portálu aktuality.sk si zobral na mušku ďalšieho „vplyvného oligarchu“ z okolia vládnej strany Smer-SD. Miroslav Výboh je podľa novinárov priateľom nášho premiéra a takisto je známy svojou nie veľmi dobrou povesťou. Dôvodom sú mnohopočetné kauzy, do ktorých bol sám zapletený. Portál aktuality.sk prináša vo svojom článku ďalšiu z nich.

Na snímke predseda strany Smer-SD a premiér SR Robert Fico

Na snímke predseda strany Smer-SD a premiér SR Robert Fico

Miroslav Výboh mal v minulosti zbohatnúť na zbrojárskom priemysle. Neskôr bol zapletený do korupčnej kauzy pre vymáhanie miliónových úplatkov, no stíhanie voči nemu bolo zastavené.

Ako informuje portál aktuality.sk, Výboh je úzko prepojený s vládnou stranou a jej predstaviteľmi. Jeho meno je však spojené s mnohými kontroverziami, od ktorých sa chce očistiť.

„Stretáva sa s najvplyvnejšími ľuďmi v štáte a je považovaný za sivú eminenciu v pozadí Smeru. Oligarcha Výboh je priateľom Roberta Fica aj konzulom monackého kniežatstva na Slovensku,“ uvádza reportér Ján Kuciak.

Po rôznych kauzách to začal Výboh skúšať za hranicami. V Londýne založil firmu, ktorá sa zaoberá obchodom s nehnuteľnosťami. Kuciak počas svojho vyšetrovania zistil, že jeho firma Mayfair Assets Limited vlastní spoločnosť na Cypre, ktorej majetok sa ráta na milióny eur.

Podľa investigatívneho tímu činí majetok Nikai Holding až 15 miliónov eur a dostať sa k nejakým informáciám o tejto spoločnosti je takmer nemožné.

„V cyperskom registri pritom Výboha ani jeho firmu nie je vidieť. Firmu Nikai Holding podľa neho oficiálne vlastní správcovská spoločnosť Berg Nominees Limited. Výboh sa k nej hlási iba v dokumentoch londýnskej firmy Mayfair Assets,“ píše sa v článku.

Autor ďalej uvádza, že cyperská spoločnosť Berg Nominees, ktorá oficiálne vlastní túto schránku, bola taktiež zapojená do korupčného škandálu.

Výbohovo meno sa objavilo dokonca aj v kauze Panama Papers. Uniknuté spisy mali obsahovať informácie o jeho dvoch firmách, ktoré boli registrované na Britských panenských ostrovoch. Link na celý článok investigatívneho tímu aktuality.sk, s podrobnou analýzou činnosti Miroslava Výboha nájdete TU.

Juraj Paška