Londýn 22. august 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-)

Britská investičná spoločnosť RIT Capital Partners, ktorá patrí rodine Rothschildovcov, výrazne znížila svoje angažovanie sa v dolárovom pásme
Veľká britská investičná spoločnosť RIT Capital Partners, ktorá patrí rodine Rothschildovcov, významne znížila výšku svojich investícií denominovaných v dolároch. Je to výsledok oznámenia predsedu správnej rady Jacoba Rothschilda investorom v prvej polovici roku 2017.
Ilustračné foto

Na konci roka 2016 bol podiel investícií v dolároch stále na úrovni 62 % celkových investícií. Do 30. júna 2017 sa znížil na 37 percent. Podiel investícií v britských librách sa však v rovnakom období zvýšil z približne 24 % na súčasných 38 %. Investície do eura sa štvornásobne zvýšili zo 4 % na približne 16 %. Investície v japonskom jene – ktoré tvorili 3 % celkového investičného portfólia na konci roka 2016 – boli úplne vypustené.
Na konci roka 2016 americký dolár začal oslabovať voči euru a väčšine ostatných hlavných mien, čo by mohlo byť dôvodom pre znižovanie angažovanosti v tejto mene. Zatiaľ čo cena eura v decembri 2016 bola ešte 1,04 dolára, v súčasnosti je euro za 1,17 dolára.
Kľúčovým dôvodom vývoja by malo byť aj to, že spoločnosť RIT Capital Partners očakáva v nasledujúcich mesiacoch celkové lepšie podnikateľské podmienky mimo dolára, teda v Európe a Ázii. “Máme osobitný záujem o investície, ktoré budú ťažiť zo vzniku nových technológií a najmä trhov na Ďalekom východe, ktoré sú ovplyvnené silným rastom ázijských spotrebiteľov,” cituje finančný blog Zero Hedge.
Rothschild vyjadril veľmi skeptický postoj k súčasnej cenovej hladine na akciových trhoch. “Neveríme, že je to ten správny čas, aby sme mohli vykonávať rizikové operácie. V mnohých prípadoch sú ceny akcií už veľmi vysoké v čase, keď nie je zabezpečený hospodársky rast. S&P 500 aktuálne ukazuje 25-násobok priemerného ročného zisku spoločností v porovnaní s dlhodobým priemerom 15. Obdobie podpory menovej politiky by mohlo byť postupne zrušené. Geopolitické problémy zostávajú a zdá sa, že sú čoraz ťažšie vyriešiteľné. Preto zostávame opatrní na našich akciových trhoch a investujeme len do akcií, ktorých hodnota je riadená identifikovateľnými faktormi alebo sú v súlade s dlhodobým pozitívnym trendom.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.