Skalica 27. marca 2017 (HSP/Foto:Key Communications)

 

Stavba dvoch budov a desiatky nových pracovných miest pre vývojárov. To sú novinky zo závodu Protherm Production zo Skalice. Týkajú sa miestneho vývojového centra, ktoré je jedným z najmodernejších pre vývoj kotlov v Európe.

Práca vývojárov v Protherm Production

„Zmeny súvisia s tým, že vývojové centrum prevzalo nové kompetencie od materskej spoločnosti Vaillant Group z Nemecka a bude expandovať,“ oznámil Martin Paksi, nový manažér vývojového centra v Protherm Production.

Vývojové oddelenie expanduje, prijme desiatky nových vývojárov

 

Vzrastie počet zamestnancov

V súčasnosti sa v Protherm Production plánuje výstavba trojposchodovej administratívnej budovy pre nových pracovníkov. Budova je zatiaľ len vo fáze projektu, proces výstavby odštartuje na jeseň 2017. Investícia sa vyšplhá do výšky 400-tisíc eur a otvorenie budovy je načasované na koniec roka. Motiváciou pre novú výstavbu je aj rozširujúce sa vývojové centrum, ktoré má v súčasnosti viac ako 50 zamestnancov, pričom už teraz pociťuje nedostatok priestorov. V Protherm Production napríklad nedávno prebudovali miestnosti vývojových testov na kancelárie pre nových 11 vývojárov, ktorých nábor prebiehal od januára do marca tohto roku. Tento rok sa počet pracovníkov vývoja celkovo navýši na 66. „Do troch rokov počítame až s 80-timi pracovníkmi pre vývojové centrum. Pribúdať však budú aj iné pracovné miesta. V priebehu niekoľkých rokov by sa tak mohlo toto číslo vyšplhať až na 100,“ dodal M. Paksi.

 

Závod Protherm Production

 

Nové budovy – nové investície

Ďalšia investícia súvisí s tým, že v Protherm Production sa (okrem iného) vyrába závesný elektrokotol Raja značky Protherm či elektrický kotol eloBLOCK značky Vaillant. A tiež elektrické ohrievače vody (veľmi populárne najmä u spotrebiteľov v Nemecku), ktorých výroba v závode odštartovala po transfere z Nemecka vlani na jeseň. „Vývojové centrum preto prebralo aj zodpovednosť za vývoj v tejto oblasti,“ vysvetlil M. Paksi. V Skalici vďaka tomu vznikne nové Kompetenčné centrum pre vývoj elektrických produktov. Nové kompetencie (ako aj rozširujúci sa tím vývojového centra) si vyžiadajú rozšírenie priestorov pre prototypovú dielňu. Táto dielňa bude slúžiť na stavbu prototypov produktov, modulov ako aj na analýzu komponentov. Rozloha bude takmer 200 m2 a odhadovaná výška investície je zhruba 200-tisíc eur. Projekt už odštartoval v decembri 2016, momentálne prebiehajú výberové konania na dodávateľov. Otvorenie Kompetenčného centra je naplánované na jún tohto roka.

 

Pribúdajú aj nové oddelenia

Vznikajú aj nové oddelenia v rámci vývojového centra. Jedným z nich je Oddelenie intelektuálneho vlastníctva, ktorého úlohou je registrovanie nových patentov. Inžinieri v Protherm Production totiž majú na konte viaceré vylepšenia technológií i výrobných procesov. V najbližšej budúcnosti sa tiež plánuje rozšírenie skupiny simulačných inžinierov, ktorú tvoria dvaja odborníci na CAE simulácie. Momentálne sa buduje v skupine Vaillant Group medzinárodná skupina simulačných odborníkov, ktorá sa má časom rozšíriť až na desať inžinierov s majoritným zastúpením v Skalici. Výsledky simulácií by mali predchádzať opakovanému overovaniu vlastností na fyzických vzorkách, čo v konečnom dôsledku ušetrí čas aj peniaze nielen v Skalici, ale aj v ostatných vývojových centrách v rámci skupiny Vaillant Group.

Redakciu informovala Mgr. Oľga Gluštíková z Key Communications, s. r. o.

 

Príspevok Investície a nové pracovné miesta vo vývojovom centre v Skalici zobrazený najskôr Hlavné správy.