Bratislava 29. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Zdenìk Urban)
 
Mnohé ženy často cítila niečo, čo nedokážu presne vysvetliť. Sú o istých veciach stopercentne presvedčené, hlavne ak sa to týka ich detí. Zvláštny predvídavý pocit, myšlienka cez celú zemeguľu či schopnosť čítať myšlienky svojich detí… Aj to sú na prvý pohľad nereálne schopnosti, ktoré však mnoho žien pozná aj v realite. Najnovšie tieto nadprirodzené veci vysvetlili americkí odborníci, informuje portál Supermamy.cz

Ilustračné foto

V súvislosti s tou témou odborníci upozorňujú na časté zamieňanie pojmov inštinkt a intuícia. “Inštinkt je biologicky vrodená vlastnosť, zatiaľ čo intuícia zahŕňa rýchly úsudok, akýsi črevný pocit, ktorý vás prepadne bez vedomého alebo úmyselného zváženie skutočnosti,” uvádza sa v článku.
Profesor arizonskej univerzity Victor Shamas, ktorý viedol rozsiahle štúdie v tejto oblasti, vysvetľuje materskú intuíciu ako “vedieť niečo bez toho, aby človek vedel, ako to vie”. Už v roku 1998 spracoval výskum, v ktorom zistil, že 70 percent matiek si je vedomých intuitívneho spojenie so svojimi deťmi. A počas výskumu takmer tri štvrtiny študentov vysokých škôl, ktorí sa zúčastnili štúdie, tvrdili, že sú ich matky schopné čítať ich myšlienky a pocity.
Nejde však len o každodenné bežné veci. Existujú matky, ktoré vďaka intuícii dokázali zachrániť život svojim deťom, kedy správne odhadli zdravotný problém, napríklad ešte v tehotenstve. Zvlášť matky synov majú silnú intuíciu. Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise PLoS ONE, to vyzerá, že plodová DNA a samčie bunky prekračujú hematoencefalickú bariéru a zostávajú v materskom mozgu.
Výskumníci zistili, že 63 percent matiek má vo svojom mozgu DNA svojich detí. Lee Nelsonová, ktorá výskumu vykonávala, tvrdí, že v skutočnosti má skoro každá matka v tele bunky dieťaťa.
Práve s tým pravdepodobne súvisí tzv. intuícia. Odborníci hovoria, že matky by mali svojim “črevným pocitom” dôverovať a tiež ich kultivovať. Tento šiesty zmysel a intuitívna krvné väzba, ktorú majú matky s deťmi, sa dá podľa Judith Orloffovej, trénovať. A mala by sa trénovať, pretože v dnešnom svete, ktorý je príliš racionálny, sa intuícia trochu vytráca.
 
Príspevok Intuícia matiek: Fakt alebo mýtus? Vedci v tom už majú jasno, a preto upozorňujú zobrazený najskôr Hlavné správy.