Brusel 11. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Americká spoločnosť Google podala odvolanie voči pokute vo výške 2,42 miliardy eur, ktorú jej v júni tohto roku udelila Európska komisia (EK) z dôvodu porušenia pravidiel hospodárskej súťaže.
Ilustračné foto

Internetová spoločnosť Google sa 27. júna dozvedela, že exekutíva EÚ jej udeľuje rekordnú pokutu 2,42 miliardy eur za zneužitie dominantného postavenia, keď vo svojom vyhľadávači firma systematicky zvýhodňovala svoj vlastný produkt Google Shopping, čím nezákonne vytlačila z trhu konkurenčnú spoločnosť AMD. Google už v deň oznámenia rozhodnutia EK upozornil, že s týmto verdiktom nesúhlasí a podá odvolanie.
Tlačová agentúra DPA upozornila, že Súdny dvor EÚ v Luxemburgu potvrdil odvolanie amerického internetového giganta, obe strany sa však zdržali ďalších komentárov.
“Európska komisia bude obhajovať svoje rozhodnutie súdnou cestou,” uviedol hovorca exekutívy EÚ po oznámení o odvolaní.
Ide doteraz o najvyššiu finančnú pokutu uloženú v rámci pravidiel o porušovaní hospodárskej súťaže. “Rekordérom” v tejto oblasti bol doteraz americký výrobca mikroprocesorov Intel, ktorému EK 13. mája 2009 udelila pokutu vo výške 1,06 miliardy eur z dôvodu zneužitia dominantného postavenia na trhu s procesormi x86. Súdny spor medzi Intelom a EK je stále nedoriešený, keď 6. septembra sa americkej firme podarilo vrátiť prípad na Všeobecný súd EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.