Praha 15. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
 
Podľa prieskumu Proměny české společnosti, na ktorom majú svoj podiel vedci z Akadémie vied ČR a Masarykovej univerzity, má priemerný Čech týždenne k dispozícii celkom 45 hodín voľného času. Takmer tretina voľna však pripadne na sledovanie televízie, informoval o tom český portál Novinky.cz

Ilustračné foto

V článku sa tiež uvádza, že počítače, a tiež stále viac mobilné telefóny s prístupom na internet, výrazne ovplyvňujú život dospievajúcich a mladých ľudí. Denne surfuje na internete 84% šestnásťročných tínedžerov, celkovo 28% osôb hrá každý deň počítačové hry a 41% ľudí strávi na internete viac ako štyri hodiny.
Staršia generácia obvykle venuje voľný čas čítaniu kníh. “Česi čítajú veľa, za rok priemerne dvanásť kníh.” K takémuto záveru dospel pri výskume čitateľských návykov Jiří Trávníček z Ústavu pre českú literatúru AV ČR.
České rodiny obyčajne trávia voľné dni vo veľkých obchodných centrách, kde okrem obchodov môžu navštíviť tiež kino, fitness, rôzne reštaurácie či kaviarne.
Počet Čechov, ktorí vo voľnom čase športujú, ale už tak veľký nie je. Nedávny prieskum pre Európsku komisiu totiž odhalil, že viac ako 60% Čechov sa pohybu nevenuje vôbec alebo len zriedka.
 
Príspevok Internet a televízia sú hlavným zdrojom zábavy českých obyvateľov zobrazený najskôr Hlavné správy.