Interiérové teplovodné pece na pelety i napriek skutočnosti, že dosahujú účinnosť i viac ako 92% nespĺňajú parametre pre pridelenie štátnej dotácie „Zelená domácnostiam“. Prečo? …

EDILKAMIN MEG - teplovodná peletová pec EDILKAMIN MEG – teplovodná peletová pec (TUMA INVEST, spol. s r.o.)

Projekt „Zelená domácnostiam“ nepodporí nákup a inštaláciu peletových kotlov do interiéru. Jedná sa o všetky produkty od výrobcov interiérových kotlov s pohľadom na oheň, ktoré sú veľmi populárne a nielen elegantné, ale i vysoko úsporné z pohľadu životného prostredia. Väčšina týchto kotlov dosahuje účinnosť nad 90%, sú plne automatické a spaľujú biomasu – pelety. Na základe uvedených vlastností každý z nás očakával, že práve tento typ pecí na pelety bude zaradený medzi pece, ktoré projekt podporí. Nie je tomu tak. I v prípade, že spotrebiteľ splní všetky požiadavky a podmienky pre získanie podpory, takéto zariadenie túto podporu nezíska. Podpora môže činiť pre kotly na biomasu až 1500,-€ na 1 vykurovacie zariadenie. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) , ktorá riadi operačný program kvality životného prostredia a podporí využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach nezaradila tieto kotly do zoznamu zariadení v projekte „Zelená domácnostiam“. Na sekcii energetických činností v Banskej Bystrici sme získali vyjadrenie, že zaregistrovať je možné iba kotol, ktorého rozdiel medzi maximálnym tepelným výkonom a výkonom do teplovodného výmenníka je nižší ako 6%. V skutku sa jedná o „tepelnú stratu“, ktorá sa pre interiérové kotly prejavuje v teple, ktoré odovzdáva pec v mieste umiestnenia vo forme sálavého a konvekčného tepla v miestnosti v ktorej sa nachádza. Výrobcovia pochopiteľne úmyselne varábajú interiérové kotly tak, aby odovzdali časť tepla interiéru v ktorom sú dominantou a zhruba 70-80% výkonu tepla odovzdali pre účely teplovodného vykurovania a TÚV.  Každý takýto kotol má dvojplášťový obal vo forme oplechovania, prírodného kameňa, alebo keramiky, ktorá ďalej odovzdáva teplo interiéru. Časť tepla samozrejme je odovzdaná sálaním cez pohľadové krbové sklo do interiéru. V konečnom dôsledku sa vôbec nejedná o tepelnú stratu, ale o teplo, ktoré úmyselne zostáva v interiéri a vykuruje miestnosť obydlia. Dotácia je však nastavená pre teplovodné kotly v plnom rozsahu. Na základe uvedeného je možné získať dotáciu iba pre zariadenia, ktoré sú dokonale zaizolované, bez pohľadu na oheň v konečnom dôsledku kotly určené do kotolne. Tieto samozrejme znamenajú značnú podporu vykurovania, avšak nejedná sa o produkty, ktoré všeobecne zaraďujeme medzi krby. To pochopiteľne je veľkým sklamaním pre záujemcov o interiérové kotly na pelety, ktorí sa mylne domnievali že získajú podporu „Zelená domácnostiam“.

EXTRAFLAME HP 30 , kotol na pelety podporovaný projektom EXTRAFLAME HP 30 , kotol na pelety podporovaný projektom „Zelená domácnostiam“. (Miroslav Tuchyňa)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok

Pridaj k obľúbeným