Kyjev 18. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evgeniy Maloletka)

Členovia ukrajinskej delegácie v trojstrannej kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu v Donbase na stredajšej schôdzke v bieloruskom Minsku nepodpísali tzv. Steinmeierov plán. Informovala o tom agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na svoj zdroj

Na snímke Volodymyr Zelenskiy

“Ukrajinská delegácia počas stretnutia kontaktnej skupiny v Minsku odmietla schváliť a podpísať ‘Steinmeierov plán’, pričom tvrdila, že tento dokument nie je podporovaný minským balíkom opatrení,” uviedol zdroj.

Podľa neho Kyjev trvá na tom, že musí najprv dostať späť pod kontrolu časť svojej hranice s Ruskom, ktorú momentálne ovládajú proruskí separatisti. Zároveň požaduje odzbrojenie týchto militantov.

“Kyjev navrhuje, aby sa voľby uskutočnili až potom,” dodal zdroj.

Ako vysvetľuje webový portál televízie 112 Ukrajina, Steinmeierov plán predpokladá súčasné uskutočnenie bezpečnostnej aj politickej časti minských dohôd; nastolenie mieru, obnovenie kontroly Ukrajiny nad svojimi územiami, udelenie osobitného štatútu Donbasu a uskutočnenie volieb v tejto časti krajiny, a to všetko naraz.

Kyjev ale označil “Steinmeierov plán” za nedokonalý a nebezpečný, pričom trval na tom, že kontrola hraníc by sa mala uskutočniť ako prvý krok, až potom by sa mali uskutočniť voľby a zaviesť osobitný poriadok miestnej samosprávy v určitých oblastiach Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, dodal portál televízie 112 Ukrajina.

Denník Kommersant v utorok napísal, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj by sa mohli stretnúť v októbri. Poznamenal, že 18. septembra zasadne v bieloruskom Minsku trojstranná kontaktná skupina pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny, pričom sa očakáva prijatie rozhodnutí, ktoré poskytnú príležitosť na stretnutie Putina a Zelenského.

Kommersant písal, že počas zasadnutia kontaktnej skupiny budú podľa očakávania dohodnuté termíny na stiahnutie ozbrojených síl v Donbase spolu s finalizáciou a formalizáciou takzvaného “Steinmeierovho plánu”.

“Ak sa tak stane, tak pravdepodobnosť, že prvé stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa uskutoční na októbrovom summite normandského formátu, bude takmer 100-percentná,” uviedol denník Kommersant, ktorý citovala agentúra UNIAN.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj