Bratislava 24. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Znovu sa má rozprúdiť diskusia ako zabezpečiť plnenie úloh Ozbrojených síl (OS) SR, ktoré boli v roku 2005 plne profesionalizované. Jedným z možných riešení je podľa generálneho tajomníka ministerstva obrany Jána Hoľka aj zavedenie základnej vojenskej služby, ako to v nedávnej minulosti urobili viaceré európske krajiny. Uvádza denník Nový čas.

Na snímke generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko

Hoľko v tejto súvislosti uviedol, že nemôže o takomto kroku hovoriť dopredu, ale priznal, že aj v rámci rezortu obrany prebiehajú diskusie. “V roku 2005 vznikli ozbrojené sily a tým pádom aj profesionálni vojaci. Dovtedy sme mali poloprofesionálne OS, lebo bola povinná vojenská základná služba. Nepamätám si, a mám dobrú pamäť, že by v tej dobe sa uskutočnila celonárodná diskusia o tom, či ideme zrušiť vojenskú základnú službu, aké sily potrebujeme,“ podotkol.
“Mmusíme vytvoriť legislatívny rámec ohľadom branného zákonu, ktorý je urobený, musíme diskutovať, čo v ňom treba zmeniť. Tu mienime urobiť komplexný návrh znenia legislatívy, ktorá zabezpečuje obranyschopnosť SR,“ vysvetľuje Hoľko aj v tej súvislosti, že v posledných dňoch sa na Slovensku rozpútala diskusia o brannej výchove kvôli činnosti skupiny Slovenskí branci.
Podľa generálneho tajomníka ministerstva obrany treba otvoriť diskusiu o tom, akým spôsobom zabezpečiť ochranu Slovenska v podmienkach 21. storočia. “Na základe zhoršujúcej sa situácie nie je vylúčené, že tak ako iné krajiny komunikujú o tom, že dočasne povolajú niektoré zálohy, alebo vytvoria inštitút základnej alebo povinnej vojenskej služby, ale nehovoríme dopredu, že to ideme zaviesť.Ideme preskúmať všetky možnosti,“ dodal.
Ministerstvo obrany SR slovami hovorkyne Danky Capákovej vysvetlilo, že generálny tajomník len uviedol, že je potrebná diskusia o zabezpečení obrany štátu.. “A ako jeden z príkladov uviedol opätovne zavádzanie povinnej vojenskej služby v iných štátoch. Zdôraznil, že my ju ne­jdeme zaviesť, ale ideme preskúmať všetky možnosti, ako zabezpečiť obranu SR,“ vysvetlila  Capáková. Dodala, že v súčasnosti je jedinou legálnou možnosťou prípravy občanov na obranu vlasti profesionálna služba v ozbrojených silách či dobrovoľná vojenská príprava.
 
 
Príspevok Inšpirovali branci k znovuzavedeniu základnej vojenskej služby? Generálny tajomník ministerstva obrany Hoľko by uvítal diskusiu zobrazený najskôr Hlavné správy.