Dúma 23. apríla (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)
 
Portál Global Times prináša informácie o vstupe inšpektorov OPCW do sýrskej Dúmy.

Ilustračné foto: Sýrske mesto Dúmá

Vyšetrovacia misia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vstúpila v sobotu do východnej oblasti Dúmy, aby preskúmala obvinenia z použitia chemických zbraní. Bola to jej prvá návšteva miesta, odkedy minulý týždeň prišiel do Damasku vyšetrovací tím.
OPCW uviedla vo svojom vyhlásení, že jej odborníci navštívili jedno z miest v Dúme, aby zhromaždili vzorky na analýzu v súvislosti s obvineniami z použitia chemických zbraní 7. apríla.
Podľa svojho vyhlásenia OPCW situáciu následne vyhodnotí a zváži ďalšie kroky vrátane ďalšej možnej návštevy Dúmy. Odobraté vzorky budú prepravené do laboratórií OPCW v holandskom Rijswijku na analýzu.
Odobratie vzoriek sa uskutočnilo okamžite, ako bezpečnostný tím OSN vstúpil v piatok do Dúmy, aby vyhodnotil pred návštevou expertov OPCW tamojšiu bezpečnostnú situáciu. Prechádzajúci pokus sa skončil neúspešne, bezpečnostný tím OSN sa musel vrátiť späť do Damasku, po tom, ako sa dostal pod paľbu z ručných zbraní.
Príchod tímu OPCW sa uskutočnil hneď po tom, ako sýrska vláda organizáciu vyzvala, aby čo najskôr vyšetrila udalosť zo 7. apríla, v ktorej povstalci a aktivisti obvinili sýrske ozbrojené sily z použitia chlóru v útoku na Dúmu.
V tom čase sýrska vláda všetky obvinenia poprela a vyhlásila, že povstalci a zahraniční podporovatelia pripravili tento incident na prilákanie zahraničných vojenských síl.  Dňa 14. apríla spustili USA, Francúzsko a Británia sériu raketových útokov na sýrske pozície. Vyšetrovací tím dorazil ešte v ten istý deň, okamžite po skončení útokov.
 
Príspevok Inšpektori z Organizácie pre zákaz jadrových zbraní vstúpili prvýkrát do Dúmy zobrazený najskôr Hlavné správy.