Bratislava 3. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR – Štefan Puškáš)

Bratislavskí mestskí poslanci dali uplynulý štvrtok (30.3.) hazardu stopku. Stalo sa tak po druhom hlasovaní poslancov, prvé hlasovanie (17.2.) bolo pre väčšinu prekvapením – jeden hlas totiž spôsobil, že prvotne k zákazu hier a hazardu nedošlo.

Ilustračné foto

„Dámy a páni, dali sme to,” povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal po druhom hlasovaní o zákaze hazardu, ktoré začne platiť od prvého mája. Hazard by mal z Bratislavy úplne vymiznúť až v roku 2021, keďže Kasíno Banco v hoteli Crowne Plaza má vystavenú licenciu práve do uvedeného roku.

Pod petíciu iniciatívy Zastavme hazard sa podpísalo viac ako 136 tisíc Bratislavčanov. Aké boli prvé pocity aktivistov po hlasovaní, ale aj reakcie na vyhlásenia Asociácie zábavy a hier nám ozrejmil Peter Beňa.

Aké boli prvé pocity aktivistov petície Zastavme hazard, keď mestskí poslanci na druhýkrát odhlasovali zákaz hazardu v Bratislave?

Práca všetkých dobrovoľníkov bola ocenená a hlas viac ako 136 000 Bratislavčanov vypočutý. Keď sme videli šťastie v očiach bežných ľudí, vedeli sme, že malo zmysel bojovať až do konca a nevzdať sa. Vyhrala nie len Bratislava, ale je to signál aj pre celé Slovensko, že situácia sa mení a občianske iniciatívy majú zmysel. Stačí, aby sa ľudia dobrej vôle zjednotili pre spoločnú myšlienku, bojovali za ňu, verili jej a nevzdali sa.

 

Ako nazeráte na krok občanmi zvolených poslancov, ktorí pred  hlasovaním protestne zo sály odišli?

Reakcia voličov po februárovom hlasovaní bola jasným signálom, že s dôverou voličov nemožno hazardovať. Bohužiaľ títo poslanci ukázali, že im na názore ľudí nezáleží, tento symbolický odchod nás urazil.

Neobávate sa, že môže dôjsť k zrušeniu Všeobecne záväzného nariadenia, keď rozhodnutie poslancov Asociácia zábavy a hier (AZAH) napadne na súde, ako to avizuje?

Ako občania sme do bodky splnili to, čo od nás zákon požadoval. Veríme, že spravodlivosť zvíťazí a súd nebude brániť uplatneniu vôle občanov a zástupcov mesta pokrivením práva a hľadaním právnych zádrapiek.

Aký je postoj iniciatívy Zastavme hazard k vyjadreniam AZAH, ktorá cez svoju hovorkyňu vyhlásila: „Sme veľmi zvedaví, ako sa budú páni  Nesrovnal, Chromík a spol. vysporiadavať s nelegálnym hazardom, ktorý začne silnieť, a ako pred ním ochránia tých, čo tvrdia, že chránia“?

Zbytočne nás obviňujú z naivity. Po zákaze herní v zahraničí sa začali namiesto hracích automatov objavovať takzvané kvízomaty (v angličtine známe pod názvom “Skillgames”). Na Ministerstve financií sme sa práve preto na nelegálne herne pýtali a žiadali sme, aby boli kvízomaty regulované zákonom. Ministerstvo nám dalo odpoveď, že zákon už kvízomaty reguluje a polícia voči nim dokáže zakročiť pokiaľ budú prevádzkované bez licencie. Ak to robiť nebudú, tak to bude nie vina zákazov, ale vina tých, ktorí majú riadne uplatňovať zákon, a to je práve naše Ministerstvo financií.

Skúsenosti z Brna a Viedne však naznačujú, že boj s nelegálnym hazardom dokáže znížiť počet automatov v meste aj o viac ako 90%. Veríme, že skúsenosti zo zahraničia pomôžu našej polícii s nelegálnym hazardom úspešne bojovať a Bratislavčania pocítia, že im polícia pomáha a skutočne ich chráni.