Bratislava 17. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook-Zastavmehazard)
 
Národná rada Slovenskej republiky v týchto dňoch prerokuje v 1. čítaní nový zákon o hazardných hrách. Iniciatíva Zastavme hazard žiada poslancov Národnej rady, aby tento zákon odmietli a neposunuli do 2. čítania

Logo

Michal Svetko zdôvodnil: “Je to pre nás šok, ak ľavicový minister a vláda na čele s ľavicovou stranou pretláča proti vôli občanov privatizáciu sektora a ruší štátny monopol na online hazard. Argument, veď aj tak sa nám nedarí zablokovať všetky stránky s online hazardom je úbohý. Nielenže ukazuje neschopnosť, ale zakrýva, že privatizácia tohto sektora umožní legalizáciu reklamy na online hazard na slovenských weboch, bez ohľadu na vek. Bude nám potom počet závislých detí na hazarde klesať? Vládou schválený zákon má také vážne nedostatky, ktoré sa nedajú odstrániť v parlamente. Ministerstvo financií nesprávne vyhodnotilo dopady tohto zákona. Analýza sociálnych vplyvov je skopírovaná z roku 2016 a vôbec nerieši aký vplyv bude mať taká vážna zmena ako zrušenie štátneho monopolu na online hazardné hry na slovenské rodiny. Dnes však vieme na základe skúseností z Českej republiky povedať, že uvidíme masívne reklamné kampane na sociálnych sieťach a na stránkach prevádzkovateľov kurzových stávok, ktorí o online kasína prejavili záujem. Hráči online hier tak budú pribúdať. Ministerstvo vo vyjadreniach pre médiá síce hovorí o ochrane hráčov ako o priorite, v zákone však táto ochrana reálne chýba. Pán minister Kažimír sa vyjadril, že chce hráčom poskytnúť možnosť legálneho hrania pod kontrolou štátu. Táto možnosť dnes už existuje, lebo hráči môžu hrať v online kasíne Tiposu.”
Peter Beňa povedal: “Okrem toho, že tento zákon môže ohroziť slovenské rodiny, bude mať aj negatívny vplyv na verejné financie. Je pravdou, že prevádzkovatelia hazardných hier zaplatia vyššie správne poplatky. Avšak výška odvodov z hazardných hier pri niektorých hrách výrazne klesne a preto poklesne aj celkový príjem verejnej správy z týchto hier. Prepočítavali sme, aký bude dopad tohto zákona v priemere za rok. Na správnych poplatkoch štát získa 9 mil EUR, avšak verejná správa stratí 20,8 mil EUR na odvodoch z hazardných hier. Verejná správa kvôli tomuto zákonu príde o 11,8 mil EUR ročne. Mohla by zaznieť námietka, že štát vyberie oveľa viac peňazí na legálnych online hazardných hrách. To by platilo len za predpokladu, že slovenské rodiny na tomto druhu hazardu prehrajú o 54 mil EUR viac ako teraz, teda 7-násobne viac.”
Matej Perašín doplnil: “Sme zásadne proti tomu, aby sa menili podmienky pre výkon petičného práva za zákaz hazardu tak ako to navrhlo Ministerstvo financií. Zmeny v zákone znovu len spochybnia petície, ktoré sa práve zbierajú. Zatiaľ čo dnes môžu občania žiadať zákaz herní, medzi ktoré patria aj kasína, od marca 2019 bude zákon rozlišovať medzi herňami a kasínami. Táto zmena prinesie chaos na mestských zastupiteľstvách v prípade ak sa predloží petícia, ktorá zákaz kasín požaduje podľa starého zákona, ale táto požiadavka sa osobitne v samotnej petícii neuvádza. Namiesto toho, aby štát šikanoval občanov, mal by upraviť zákon tak, aby si obce a mestá mohli aj bez petície obmedziť počet herní a kasín na svojom území a počet herných zariadení v nich.”
Peter Beňa dodal: “Nový zákon zavádza nový úrad, do ktorého by sa mala presunúť časť zamestnancov Ministerstva financií a Finančnej správy. Pán minister financií sa nemôže zbavovať svojej politickej zodpovednosti za oblasť hazardných hier, vydávanie licencií a následnú kontrolu. ‘Krabice, krabice hýbte sa!’ nie je riešenie. A to v čase keď všetky úrady integrujeme, aby sme ich priblížili občanom a zlacnili. Biznis s hazardom robíme výnimočný tak, aby mal ešte aj svoj úrad s riaditeľom, ktorého funkčné obdobie presahuje funkčné obdobie vlády. Vyzývame pána ministra Kažimíra, aby jasne povedal koho plánuje vymenovať za generálneho riaditeľa tohto úradu. Dopredu vyhlasujeme, že ak by sa riaditeľom úradu stal napríklad pán štátny tajomník Kuruc, o nezávislosti tohto úradu budeme mať vážne pochybnosti. Finančná správa za trištvrte roka urobila len jednu veľkú raziu zameranú na nelegálne prevádzkovanie kvízomatov. To by nebol problém ak by sme po 3,5 mesiacoch od razie videli prvé výsledky týchto kontrol a reálne pokuty uložené nelegálnym prevádzkovateľom hazardných hier. Ak ich Finančná správa uložila, prečo ich nekomunikuje, aby vyslala jasný signál špekulantom, že ich nelegálnu činnosť nebude tolerovať? Ak ich neuložila, ako máme veriť, že nový úrad bude fungovať lepšie?” V skratke, nový zákon o hazardných hrách nechráni hráčov, ohrozuje rodiny a ešte si ho občania musia zaplatiť.
Iniciatíva Zastavme hazard
 
Príspevok Iniciatíva Zastavme hazard: Nový zákon nie je zákon proti hazardu, ale zákon za hazard zobrazený najskôr Hlavné správy.