Londýn 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrew Milligan/PA via AP)
 
Skupina informátorov spochybnila v pondelok integritu výsledkov britského hlasovania za vystúpenie z Európskej únie, uviedla agentúra AP. Informátori predstavili vyše 50 strán dokumentov, ktoré dokazujú, že oficiálna skupina kampane za brexit porušila v rámci úsilia zvíťaziť v referende v roku 2016 pravidlá financovania volieb.

Ilustračné foto

Organizácia, ktorá viedla oficiálnu kampaň za vystúpenie z Únie (Vote Leave), obišla podľa týchto tvrdení povolenú hranicu výdavkov na kampaň tým, že ďalšie prostriedky presunula do inej skupiny s názvom BeLeave.
Medzi citovanými informátormi vystupuje aj Christopher Wylie z britskej firmy Cambridge Analytica, ktorý stojí za posledným odhalením zneužitia údajov užívateľov Facebooku počas prezidentskej kampane v USA v roku 2016.
Wylie spoločne s bývalým spolupracovníkom kampane Vote Leave a právnym zástupcom informovali novinárov v pondelok na tlačovej konferencii v Londýne.
“Toto nie je o boji proti referendu. Toto je o integrite demokratického procesu,” povedal Wylie.
Dokumenty, medzi ktorými bola elektronická korešpondencia, Google dokumenty a fotografie, predložili prostredníctvom londýnskej právnej spoločnosti Bindmans.
Predstavitelia kampane za odchod z EÚ (Vote Leave) akékoľvek porušenie pravidiel kampane v pondelok odmietli. Tvrdia, že čelia pokusu zmariť brexit a očierniť ich povesť.
 
Príspevok Informátori poukázali na sporné financovanie kampane pred referendom o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.