Bratislava 15. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Dňa 12. marca, keď sa v Bezpečnostnej rade OSN v New Yorku rokovalo o plnení rezolúcie č. 2401 týkajúcej sa zastavenia paľby a humanitárnej pauzy, americká veľvyslankyňa USA pri OSN. Haleyová vystúpila s vyhrážkami, že Spojené štáty vojensky zasiahnú proti Sýrii rovnako ako v apríli minulého roku, keď USA nepodložene a jednostranne obvinili sýrsku vládu z použitia chemických zbraní. Za sprievodu nepodložených útokov na adresu Ruska a Sýrie zazneli slová o porušovaní režimu zastavenia paľby a o utrpení civilného obyvateľstva najmä v oblasti Východnej Ghúty.

Ilustračné foto

Podobné útočné nezodpovedné vyhlásenia americkej veľvyslankyne vyvolávajú rozhorčenie a krajné znepokojenie. Ubezpečenia o podpore politického procesu v Sýrii zo strany Spojených štátov, ktoré v rozpore s fundamentálnymi zásadami medzinárodného práva a Charty OSN okupujú značnú časť územia tejto krajiny, sú vrcholom pokrytectva. V skutočnosti sa Washington z celej sily snaží kryť a udržať teroristické zoskupenia, ktoré operujú v okolí Damasku a v celom rade ďalších provincií Sýrskej arabskej republiky. Úplne pritom skresľujú reálnu situáciu v jednej z okrajových štvrtí Damasku, konkrétne vo Východnej Ghúte, odkiaľ teroristi neustále ostreľujú obytné štvrte sýrskeho hlavného mesta. Celkom sa mlčí o zločinoch páchaných teroristami na obyvateľoch Východnej Ghúty, napríklad o tom, ako zastrelili tých, čo chceli využiť humanitárne koridory. Vôbec sa nehovorí ani o tej skutočnosti, že reálnu humanitárnu pomoc dostáva uvedená oblasť iba od ruského Centra pre zmierenie znepriatelených strán a s jeho pomocou.
Absolútne neprijateľné sú snahy Spojených štátov a ich spojencov o prekrútenie obsahu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2401, ktorá požaduje pokračovanie rozhodného boja proti ISIS, Frontu an-Nusrá a proti ďalším teroristickým zoskupeniam.
Keď vezmeme do úvahy útočné vyhlásenia americkej veľvyslankyne, rastúce znepokojenie vyvolávajú informácie o tom, že militanti sa chystajú zinscenovať použitie chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu zo strany sýrskych vládnych vojsk, aby ho mohli zneužiť ako ospravedlnenie jednostranných útokov USA na Damask a štátne objekty v Sýrii.
Trestuhodné akcie podobného druhu môžu ohroziť aj životy ruských vojenských poradcov vrátane pracovníkov Centra pre zmierenie znepriatelených strán, ktorí sa zdržujú v Damasku v rôznych zariadeniach a na Ministerstve obrany Sýrie. V takom prípade budú prijaté potrebné odvetné opatrenia.
Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.