Bratislava 14. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica)

Infekcia HPV môže človeku spôsobiť vážne zdravotné problémy, prerásť vie i do smrteľného ochorenia. Spočiatku sa prejavuje nenápadne, bez príznakov, laik by ju odhalil skôr ťažko, dôležitú úlohu preto zohrávajú pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa.
Ilustračné foto

“Ženy by ich preto nemali podceňovať,” povedal Ján Danko, prezident Slovenskej gynekologicko–pôrodníckej spoločnosti. Ročne chodí na ne menej ako tretina žien. HPV nemožno vyliečiť, včasným odhalením sa ale dá zabrániť rozvoju infekcie do závažných HPV ochorení. Ohrozovať môže i mužov.
Približne 80 percent sexuálne aktívnych ľudí sa stretne počas svojho života s týmto vírusom, zväčša však vďaka neoslabenej imunite samovoľne odznie. “V opačnom prípade však môže po mnohých mesiacoch či rokoch prepuknúť do rakoviny krčka maternice,” uviedol Danko.
Nákaza vysokorizikovými vírusmi HPV vie zase zapríčiniť aj karcinóm vagíny, penisu, vonkajších genitálií, análneho otvoru, ale aj karcinómy v oblasti hlavy a krku. Vírus sa totiž nemusí prenášať iba pohlavným stykom, ale aj orálnym, útočí najmä na bunky slizníc.
Najčastejším dôsledkom infekcie sú však podľa lekárov genitálne bradavice. Ich výskyt sa za posledných desať rokov zvýšil najmä u mladých. Takéto bradavice život neohrozujú, narúšajú však intímny život.
Okrem pravidelných gynekologických prehliadok sa dá proti HPV ochoreniam chrániť i očkovaním. Mnohé krajiny túto vakcináciu zaradili do svojich národných vakcinačných programov, na Slovensku to stále chýba. “Plošné očkovania pre rôzne skupiny mladých žien s plnou úhradou vakcíny zaviedli v priebehu posledných 10 rokov takmer všetky krajiny v Európe. Slovensko napriek dlhodobej snahe odborníkov ostáva jednou z posledných krajín EÚ, kde očkovanie proti HPV nie je zaradené do národného imunizačného programu,” povedal Danko.
Ženám podľa lekárov chýbajú vecné informácie o HPV víruse. Rozhodli sa ich ponúknuť cez web www.hpv-college.sk. Možno tam nájsť správy o rizikách a rozvoji ochorení spojených s HPV či o dostupnosti prevencie.