Kigali 26. októbra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)
 
Gianni Infantino pred piatkovým zasadnutím výkonného výboru v africkej Rwande vyhlásil, že napriek nesúhlasu Európy sa bude ďalej usilovať o presadenie nových súťaží

Na snímke prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino pred zasadnutím výkonného výboru v africkej Rwande, ktoré sa začne v piatok, vyhlásil, že napriek nesúhlasu Európy sa bude ďalej usilovať o presadenie nových súťaží a zdôraznil, že jeho povinnosťou je chrániť “podstatu futbalu”.
Štyridsaťosemročný Švajčiar má v úmysle zaviesť celosvetovú Ligu národov, ktorá by každé dva roky vyvrcholila malými majstrovstvami sveta a mohla by nahradiť terajší Pohár konfederácií. Infantino by sa rád inšpiroval Ligou národov z dielne Európskej futbalovej únie (UEFA) a chcel by ju aplikovať v celosvetovom meradle. Osem najlepších mužstiev z tejto súťaže by si každé dva roky vybojovalo miestenku na záverečný turnaj, kde by súperili o prvenstvo na minimajstrovstvách sveta. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe, ale zástupcovia UEFA už v marci odmietli Infantinove návrhy. Šéf svetového futbalu vtedy argumentoval tým, že medzinárodné konzorcium firiem by do nových projektov FIFA investovalo až 25 miliárd dolárov.
Uvažuje sa takisto o zmene formátu MS klubov, ktoré majú momentálne sedem účastníkov. Podľa nového návrhu by sa do nich mohlo zapojiť až 24 tímov. Pôvodný návrh hovoril o tom, že by na turnaji participovalo až 24 mužstiev (polovica z Európy, pozn.) a súperili by medzi sebou každé štyri roky v júni alebo v júli, pričom každý ročník by stál približne 3 miliardy dolárov. Podľa nemenovaného zdroja agentúry AP sa však v ostatných mesiacoch začalo uvažovať o turnaji v ročnej periodicite, ktorý by sa mohol konať v júli alebo v auguste. Práve v tomto termíne sú však na programe prestížne prípravné zápasy medzi najkvalitnejšími európskymi tímami, ktoré organizuje spoločnosť Relevent Sports kontrolovaná Stephenom Rossom, vlastníkom klubu zámorskej NFL Miami Dolphins.
Infantino údajne nevyužije zasadnutie výkonného výboru FIFA v rwandskej metropole Kigali na definitívne potvrdenie plánovaných súťaží, ale chce dosiahnuť dohodu o tom, že existujúce turnaje ako MS klubov a Pohár konfederácií by mali byť nahradené. Nasledujúce mesiace by potom predstavitelia FIFA využili na konzultácie o podobe formátov jednotlivých podujatí.
“Naozaj si myslím, že sa musíme zamyslieť nad novými modelmi s cieľom zachovania futbalu, jeho dôležitosti a správnej štruktúry. Nepovažujem to za nič dramatické, ak o tom budeme nahlas hovoriť. Vážne nerozumiem celému tomu humbuku, ktorý okolo toho vznikol. Som však presvedčený, že nájdeme vhodné riešenie,” poznamenal Infantino.
 
Príspevok Infantino chce nové súťaže napriek nesúhlasu UEFA. Nájdeme vhodné riešenie, vraví zobrazený najskôr Hlavné správy.