Jakarta 10. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)
 
Indonézsky prezident Joko Widodo sa v piatok zaregistroval ako kandidát do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia v apríli budúceho roka. Informovala o tom agentúra AP.

Na snímke indonézsky prezident Joko Widodo

Jeho kandidátom na viceprezidenta je známy moslimský kazateľ Ma’ruf Amin, ktorý stojí na čele najväčšej islamskej rady v krajine, známej ako zbor ulamá.
Miestni politickí analytici sa domnievajú, že prezident bol nútený zvoliť si ako kandidáta na viceprezidenta jedného z vodcov moslimskej komunity v Indonézii, aby neprišiel o časť voličov, a to v súvislosti s kauzou bývalého guvernéra Jakarty.
Basukia Tjahaja Purnama, ktorý bol po 50 rokoch prvým kresťanským guvernérom Jakarty a vôbec prvým etnickým Číňanom na tomto poste, bol totiž vlani v máji odsúdený na dva roky väzenia za urážku veriacich.
Purnamo sa dlhé roky tešil Widodovej podpore a bol považovaný za jedného z jeho potenciálnych spojencov vo voľbách v roku 2019.
Počas procesu s exguvernérom Ma’ruf Amin svedčil proti nemu.
Analytici podľa agentúry AP pripomenuli, že Widodov viceprezidentský kandidát zrejme sklame liberálov, ale práve spomínanou súdnou kauzou mu môže získať sympatie konzervatívnej časti voličov.
Hlavným Widodovým rivalom bude – rovnako ako v minulých voľbách – bývalý generál Prabowo Subianto, ktorý si za kandidáta na viceprezidenta vybral 47-ročného podnikateľa Sandiaga Una, jedného z najbohatších mužov v Indonézii.
Svoj hlas v nadchádzajúcich voľbách bude môcť odovzdať asi 185 miliónov z 260 miliónov obyvateľov Indonézie, najväčšej moslimskej krajine na svete. V súlade s miestnymi zákonmi hlasovať môžu osoby, ktoré dosiahli 17 rokov, alebo aj mladšie, ak žijú v manželskom zväzku.
 
Príspevok Indonézsky prezident Joko Widodo sa uchádza o znovuzvolenie zobrazený najskôr Hlavné správy.