Jakarta 26. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Indonézske úrady varovali v stredu pred “extrémnym počasím a vysokými vlnami” v okolí sopky Anak Krakatoa. Ľudí vyzvali, aby sa vyhýbali pobrežiu zničenému prívalovými vlnami cunami, ktoré si vyžiadali vyše 400 obetí

Ilustračné foto

Sopka naďalej chrlila mraky popola, ktoré zahaľovali vulkanický ostrov, kde v sobotu došlo počas prílivu k zrúteniu časti krátera. Vlny vysoké až päť metrov následne zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu medzi ostrovmi Jáva a Sumatra.
Indonézsky Meteorologický, klimatologický a geofyzikálny úrad (BMKG) vo vyhlásení v utorok večer uviedol, že ľudia by sa mali zdržiavať najmenej 500 metrov až jeden kilometer od pobrežia. Úrady monitorujú erupcie sopky Anak Krakatoa, pričom v stredu sú v oblasti možné vysoké vlny a silné dažde. Táto nepriazeň počasia by mohla spôsobiť zosuvy ďalších častí krátera do mora a tým aj cunami.
Informácie priniesli agentúry Reuters a AP.
Potvrdený počet obetí sobotňajšieho nešťastia je 429 mŕtvych, ďalších najmenej 154 ľudí je nezvestných. Zranenia utrpelo viac než 1400 ľudí a tisíce prišli o domovy. Záchranári sa v stredu snažili dostať do viacerých dedín, ktoré sú stále neprístupné po cestách.
Indonézia, rozľahlá súostrovná krajina ležiaca v tzv. Ohnivom kruhu, zóne častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií obklopujúcej Tichý oceán, zaznamenáva už viac ako desaťročie najvyšší ročný počet obetí prírodných pohrôm.
Najnovšia tragédia vyvolala spomienky na vlny cunami v Indickom oceáne vyvolané zemetrasením pri Sumatre z 26. decembra 2004, ktoré v 14 krajinách zabili 226.000 ľudí, z nich vyše 120.000 v Indonézii.
 
Príspevok Indonézske úrady varovali pred “extrémnym počasím” v oblasti zasiahnutej cunami zobrazený najskôr Hlavné správy.