Indonézska vláda zakázala islamskú skupinu, ktorá chce vytvoriť svetový kalifát

Jakarta 19. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Bullit Marquez)

Indonézska vláda zakázala dnes miestnu odnož medzinárodnej islamskej organizácie Hizb at-Tahrír, ktorej cieľom je zjednotiť moslimské krajiny do jedného kalifátu.
Ministerstvo spravodlivosti a ľudských práv oznámilo, že odňalo skupine Hizbut Tahrir Indonesia príslušné povolenie k dnešnému dňu. Odôvodnilo to snahou ochrániť jednotu Indonézie.
Na snímke indonézsky prezident Joko Widodo

Tento krok prišiel týždeň po tom, ako indonézsky prezident Joko Widodo vydal dekrét umožňujúci zakázať radikálne organizácie ohrozujúce národnú jednotu v zrýchlenom konaní. Opatrenie má zjavne zastaviť nárast politického vplyvu islamistických skupín tvrdej línie v najľudnatejšej prevažne moslimskej krajine sveta. Skupiny pre ľudské práva ho však kritizovali ako ohrozenie slobody združovania.
Hizb at-Tahrír (Strana oslobodenia) tvrdí, že používa výlučne nenásilné prostriedky na dosiahnutie svojho zámeru vytvorenia kalifátu, v ktorom bude uplatňované islamské právo šaría. Aktívne pôsobí v Austrálii či Británii, vo viacerých krajinách Blízkeho východu a strednej Ázie je však zakázaná.
Moslimovia tvoria vyše 87 percent z 260 miliónov obyvateľov Indonézie. Prevažná väčšina praktizuje umiernenú formu islamu.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.