Jakarta 11. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Polícia v indonézskej provincii Papua sa ospravedlnila po tom, čo vyšetrovatelia použili hada pri vypočúvaní podozrivého zlodeja mobilných telefónov, keď sa z neho pokúšali dostať priznanie. V pondelok o tom informoval policajný hovorca, ktorého citovala tlačová agentúra DPA

Záber z vypočúvania podozrivého z krádeže mobilných telefónov

Video šíriace sa na internete zachytávalo policajta v okrese Jayawijaya, ako omotáva hada okolo krku podozrivého, ktorého práve vypočúval.
Počuť, ako sa policajt pýta podozrivého: “Koľkokrát si ukradol mobil?”
Muž sa prikrčil a kričal od strachu.
“Konaniu policajta sa prizeralo mnoho ľudí, ale muž sa nepriznal, a to policajta rozhnevalo,” uviedol policajný hovorca v Papue, Suryadi Diaz.
“Táto metóda je nesprávna a ospravedlňujeme sa,” povedal hovorca a dodal, že policajta potrestali.
Suryadi ešte doplnil, že had bol krotký a na policajnej stanici v Jayawijayi ho už určitý čas chovali na zastrašenie opilcov, ktorí robia v okrsku problémy.
“Obvykle ušli, keď hada zbadali,” uviedol.
Advokátka Veronica Komanová, ktorá v Papue obhajuje ľudské práva, vyhlásila, že polícia často používa hady pri vypočúvaní obyvateľov provincie vrátane tých, ktorých zatkne za podozrivú separatistickú činnosť.
“Neľudské zaobchádzanie s Papuáncami nám hlásia pravidelne,” informovala Komanová.
“Keď sa objavilo toto video, mnoho Papuáncov – predovšetkým aktivistov, ktorých často väznia z politických dôvodov – povedalo, že už dlho vedia, že polícia aj armáda požívajú hady,” spresnila advokátka pre agentúru DPA.
V Papue, regióne obývanom prevažne Melanézanmi, sa od 60. rokov 20. storočia odohráva menej vypuklý separatistický konflikt. Bezpečnostné sily sú obviňované z porušovania ľudských práv počas podnikania protipovstaleckých operácií.
 
Príspevok Indonézska polícia sa ospravedlnila za používanie hada pri vypočúvaní zobrazený najskôr Hlavné správy.