Svet 29. decembra 2016 (HSP/Foto: screenshot youtube/Video:youtube)

Katolícky kňaz, ktorého radikálni islamisti v Jemene uniesli uplynulú jar, prosí vo videu pápeža Františka o pomoc pri jeho oslobodzovaní

Na snímke z videa saleziánsky kňaz Tom Uznuhnalil, ktorého džihádisti uniesli ešte v jari tohto rokuNa snímke z videa saleziánsky kňaz Tom Uzhunnalil, ktorého džihádisti uniesli ešte v jari tohto roku

Saleziánsky kňaz Tom Uzhunnalil bol unesený počas slúženia svätej omše v centre pre starých ľudí, ktoré viedli sestry misionárky Matky Terezy v Adene. Militanti prepadli budovu, zavraždili 16 ľudí vrátane 4 rehoľných sestier a kňaza Toma uniesli.

V päťminútovom videu, ktoré sa dostalo na portál Youtube 26. decembra, kňaz prosí, aby pápež zasiahol.

“Drahý pápež František, drahý Svätý otec, ako otec, prosím, postarajte sa o môj život,” hovorí kňaz. “Moje zdravie sa zhoršuje. Čoskoro pravdepodobne budem musieť byť hospitalizovaný. Prosím, príďte mi rýchlo na pomoc.”

Salezián tiež prosí Cirkev a vládu svojej krajiny (Indie), aby sa zaangažovali do procesu jeho záchrany. Tvrdí, že jeho únoscovia sa už pokúšali kontaktovať kompetentných, no ostalo to bez odozvy.

“Prešlo niekoľko mesiacov a moji únoscovia viackrát kontaktovali vládu Indie”, hovorí kaz. “Som veľmi sklamaný, že sa nič nedeje”. Zverejnené video je prvou komunikáciou zo strany kňaza od jeho zajatia, 4. marca tohto roku. Osoba vo videu má dlhú sivú bradu a dlhšie vlasy, rozpráva pomaly a zdá sa, že číta z vopred pripraveného textu.

“Tiež prosím iných biskupov po celom svete, aby mi prišli na pomoc a zachránili môj život,” hovorí otec Tom. “Prosím aj ľudí rôznych vlád, aby na mňa mysleli ako na ľudskú osobu a prišli mi pomôcť oslobodiť ma a zachrániť tak môj život.”… “Potrebujem vašu pomoc, prosím, pomôžte mi”, povedal.

V deň, kedy došlo k útoku islamistov, päť etiópskych kresťanov utekalo zalarmovať rehoľné sestry z centra pre starých ľudí v Adene, že “ISIS je nablízku a chystá sa ich zabiť”. Laaické ženy, ktoré v centre pracovali, následne počas útoku kričali: “Nezabíjajte sestry, nezabíjajte sestry!”, ale džihádisti ich ignorovali a zabili okrem sestier aj tieto ženy.

Misionárky matky Terezy boli “jedinou známkou prítomnosti kresťanstva” v Adene, píše sa v oficiálnej správe z útoku, a “ISIS sa chce zbaviť celého kresťanstva”.

Deň po masakri pápež František nazval tento útok “diabolským násilím” v správe, ktorú zaslal rodinám obetí útoku. Tiež povedal, že štyri zabité rehoľné sestry sú “mučenice dnešnej doby, ktoré vydali svoju krv za Cirkev”.