Naí Dillí/Islamabad 26. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Stíhačky indickej armády v utorok skoro ráno uskutočnili nálety na tábor teroristov na tzv. línii kontroly s Pakistanom v regióne Kašmír. Dvanásť stíhačiek Mirage 2000 zhodilo na tábor niekoľko 1000-kilogramových laserom navádzaných bômb a úplne ho zničilo, informovala agentúra ANI s odvolaním sa na indické vzdušné sily

Ilustračné foto

Televízia NDTV s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje uviedla, že cieľom útoku boli výcvikové tábory teroristickej skupiny Džaiše Mohammad. Zásah bol “stopercentne úspešný” a uskutočnil sa podľa plánu.
V súvislosti s náletom zvolal indický premiér Naréndra Módí stretnutie s poprednými bezpečnostnými predstaviteľmi, informovala NDTV.
Pakistanská armáda však podľa agentúry Reuters tvrdí, že indické lietadlá v utorok narušili v spornom regióne Kašmír vzdušný priestor Pakistanu. Mali preniknúť do sektora Muzaffarabad, kde zhodili bomby, ktoré nikoho nezranili ani nespôsobili škody, uviedol na Twitteri hovorca pakistanskej armády. Dodal, že votrelci “čelili včasnej a účinnej reakcii leteckých síl Pakistanu”.
Indické ministerstvo obrany tvrdenia Pakistanu poprelo.
Operácia indického letectva je podľa NDTV odpoveďou na samovražedný útok, pri ktorom 14. februára v indickej časti Kašmíru zahynulo viac ako 40 príslušníkov indickej polovojenskej polície. K útoku sa prihlásila  islamistická skupina Džaiše Mohammad sídliaca v susednom Pakistane. India tvrdí, že Pakistan túto skupinu podporuje a vyzvala Islamabad, aby voči nej zasiahol.
Výbuch auta s výbušninami zasiahol konvoj vozidiel s príslušníkmi Centrálnych rezervných policajných síl (CRPF) približne 20 kilometrov juhovýchodne od kašmírskeho hlavného mesta Šrínagar. Desiatky ľudí utrpeli zranenia. CRPF sú polovojenská organizácia, ktorá spolupracuje s indickou armádou na potlačení 30 rokov trvajúceho povstania v Kašmíre.
India má podľa odhadov v Kašmíre 500.000 vojakov. Tento himalájsky región je rozdelený medzi Indiu a Pakistan od roku 1947, keď obe krajiny v získali nezávislosť od Británie. Islamabad i Naí Dillí si nárokujú celý Kašmír, v ktorého indickej časti bojujú povstalci od roku 1989 za nezávislosť alebo pripojenie k Pakistanu. Povstanie si už vyžiadalo desaťtisíce životov.
 
Príspevok Indické stíhačky bombardovali teroristov v pakistanskom pohraničí zobrazený najskôr Hlavné správy.