17. marca 2018 (HSP/RT/Foto:TASR-Michael Sohn)

India už po druhýkrát znížila licenčné poplatky, ktoré miestne poľnohospodárske spoločnosti platia americkému agrochemickému gigantu Monsanto. Výrobca geneticky modifikovaných semien sa už skôr vyhrážal, že odíde z krajiny.

Ilustračné foto

Podľa vládneho nariadenia z utorka ministerstvo poľnohospodárstva Indie rozhodlo o znížení licenčných poplatkov platených indickými podnikmi na výrobu semien spoločnosti Monsanto za geneticky modifikovanú (GM) bavlnu o 20,4 percenta.
Pred dvoma rokmi boli poplatky spoločnosti znížené o viac ako 70 percent. Tento krok vyvolal dlhotrvajúci spor medzi vládami Indie a USA.
“Je nešťastné, že poplatky sa ďalej znižujú a teraz sú nižšie ako 0,5% nákladov na pestovanie, zatiaľ čo technológia naďalej prináša hodnotu poľnohospodárom po celej Indii”, povedal hovorca indickej pobočky podniku Mahyco Monsanto Biotech (MMB).
Úradník dodal, že bavlna bola vždy príkladom pre indické poľnohospodárstvo s výrazným nárastom produkcie aj exportu v posledných rokoch, ale odvetvie potrebuje predvídateľné podnikateľské prostredie na prilákanie investícií.
Indická vláda tiež znížila ceny GM semien bavlny o 7,5 percent na 740 rupií (11,39 dolárov) ta balík 450 gramov. Tento krok vysvetlil ako poskytnutie podpory pre poľnohospodárov, ktorí zápasia s napadnutím škodcami.
Minulý týždeň Národná asociácia indických poľnohospodárov (NSAI) pohrozila zastavením dodávok osem miliónom pestovateľov bavlny, ak nebudú protestovať proti plánovanému kroku na zníženie cien semien. “Nová, nízka cena by určite ovplyvnila zásobovanie osivami a dostupnosť osív v tomto roku. A tiež budúci rok. NSAI môže dokonca podať žalobu proti vládnemu rozhodnutiu,” povedal generálny riaditeľ NSAI Kalyan Goswami pre agentúru Reuters.
Podľa spoločnosti Goswami ceny semien od roku 2011 klesli, zatiaľ čo náklady na palivá, prácu a ďalšie dodávateľské vstupy vzrástli. “NSAI obhajuje zvýšenie ceny osiva bavlny na najmenej 150 rupií za balíček. Ale naša myšlienka je ignorovaná,” povedal.
Minulý rok indická vláda vydala príkaz na kontrolu cien osiva bavlny. V rozhodnutí regulačný orgán indickej komisie pre hospodársku súťaž obvinil GMO, že potenciálne zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu. Dodal, že spoločnosť Monsanto môže opustiť indický trh, ak nechce akceptovať zníženie cien a licenčných poplatkov za svoje geneticky modifikované semená bavlny. Americká spoločnosť kontroluje približne 90 percent trhu a ovláda viac ako sedem miliónom pestovateľov bavlny v Indii.