Moskva 30. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 

India a Rusko se dohodli na cene ruského komplexu S-400 Triumf pre indické letectvo. Informuje o tom The Economic Times s odkazom na anonymné oficiálne zdroje. Protiletecké raketové systémy budú stáť Nové Dillí 400 miliard indických rupií.

Na snímke ruský protivzdušný obranný systém S-400

„Rokovania, ktoré sa týkajú dohody ohľadom raketového systému, skončili. Finančná časť je tiež dokončená,” vyhlásil úradník, ktorý sa zúčastnil rokovania.
Podľa jeho mienky India a Rusko pravdepodobne ohlásia dohodu pred schôdzkou ruského prezidenta Vladimira Putina s indickým premiérom Nárendrom Módím.
Teraz sa strany údajne snažia nájsť spôsob, ako sa vyhnúť americkým sankciám, kvôli ktorým krajiny a spoločnosti obchodujúce s ruskými obrannými a spravodajskými službami, môžu byť potrestané.
V Indii vyvolávajú veľkú nespokojnosť sankcie USA proti veľkým ruským spoločnostiam vrátane Rosoboronexportu, pretože opatrenia Washingtonu sa môžu odraziť na miliardových vojenských nákupoch Indie.
Autor článku pripomína, že v roku 2017 v USA schválili zákon „o čelení nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií” (CAATSA), podľa ktorého sú zavedené sankcie proti Moskve kvôli jej predpokladanému miešaniu sa do prezidentských volieb 2016 v USA. Zákon vstúpil do platnosti v januári tohto roku.
 

Príspevok India a Rusko sa dohodli na predaji ruského komplexu S-400 zobrazený najskôr Hlavné správy.