Astana 10. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev)

Lídri členských krajín Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) na výročnom summite v kazašskom hlavnom meste Astana schválili v piatok prijatie Indie a Pakistanu za plnohodnotných členov tejto politicko-hospodársko-vojenskej organizácie. Informovala o tom agentúra TASS
Na archívnej snímke sú doterajší lídri Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), zľava kirgizský prezident Almazbek Atambajev, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, čínsky prezident Si Ťin-pching, tadžiský prezident Imomali Rachmon, ruský prezident Vladimir Putin, uzbecký prezident Islam Karimov pózujú pre spoločnú fotografiu na summite Šanghajskej organizácie

Na dvojdňovom summite bola tiež podpísaná dohoda o boji proti extrémizmu a terorizmu, ako aj spoločný postup pri implementácii programu spolupráce medzi štátmi SCO v oblasti cestovného ruchu pre roky 2017-18. Prijali aj memorandum o vzájomnom pochopení medzi sekretariátom SCO a Medzinárodným výborom Červeného kríža (ICRC).
Šanghajskú organizáciu pre spoluprácu založilo v roku 1996 päť krajín – Čína, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan. V roku 2001 sa jej členom stal Uzbekistan. Štatút pozorovateľa majú Afganistan, Bielorusko, Irán a Mongolsko, kým Arménsko, Azerbajdžan, Kambodža, Nepál, Srí Lanka a Turecko sú partnermi pre dialóg.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.