India a Čína rokovali o vzájomných pohraničných sporoch

Naí Dillí 22. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Institute of Tibetan Plateau Research, Chinese Academy of Sciences)

Predstavitelia Indie a Číny viedli v piatok nové kolo rokovaní ohľadom sporných hraníc svojich krajín, prvé po konfrontácii medzi ich ozbrojenými silami na himalájskej náhornej plošine z leta tohto roka
Ilustračné foto

Indický poradca pre národnú bezpečnosť Adžit Doval a čínsky štátny radca Jang Ťie-čch’ stáli na čele delegácií v Naí Dillí. Bolo to už 20. kolo rozhovorov týkajúcich sa desaťročia trvajúceho sporu medzi týmito susediacimi krajinami.
Indickí a čínski vojaci sa dostali do vzájomnej konfrontácie na náhornej plošine Doklam, neobývanej oblasti, ktorú si nárokujú Čína aj Bhután – spojenec Indie. Roztržka bola najvážnejšou medzi týmito dvoma ázijskými gigantmi za niekoľko uplynulých rokov. Rozbroje sa ukončili po diplomatickom riešení, pripomína agentúra DPA.
India a Čína sa sporia o niekoľko úsekov svojich nejasne vytýčených, 3500 kilometrov dlhých hraníc, z ktorých prevažná časť vedie pozdĺž himalájskeho pohoria. Krajiny v roku 1962 viedli aj vojnu o svoje štátne hranice.
Jedným z bodov dnešného rokovania boli aj udalosti na náhornej plošine Doklam. Krajiny v roku 1988 zriadili spoločnú pracovnú skupinu, ktorej cieľom je riešiť pohraničné rozpory. V roku 2003 boli vymenovaní špeciálni predstavitelia pre otázky hraničných sporov. Ich posledné zasadanie sa konalo vlani v Pekingu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)