Independent: Manželstvo je najvyššou odmenou a ďalšie 4 dôvody, prečo nečítať svojim deťom rozprávky na dobrú noc

Washington 24. novembra 2017 (HSP/Independent/Foto:Instagram)
 
Sú to príbehy na dobrú noc, ktoré sa tradujú už celé stáročia. Sú inšpiráciou pre mnohé deti a napriek tomu sú preplnené predsudkami a archaickými stereotypmi, tvrdí britský Independent, ktorý vytvoril rebríček piatich dôvodov, prečo je nevhodné čítať svojim deťom tieto klasické rozprávky
Ilustračné foto

Príbehy ako Popoluška a Kráska a zviera sú tak zakorenené v populárnej kultúre, že môže byť príliš ľahké prehliadnuť škodlivé ideológie, ktoré pretrvávajú prostredníctvom mizogynických postáv, degradujúcich línií a rasovej nejednotnosti.
Donald Haase, autor fairytales and Feminism, povzbudzuje rodičov, aby si tieto príbehy prečítali skepticky a aby archaizmy v nich skôr konfrontovali, než aby ich podporovali. “Rodičia môžu čítať alebo rozprávať klasické príbehy spôsobom, ktorý úmyselne spochybňuje alebo narúša stereotypy,” povedal profesor pre The Independent. Takže, aké sú stereotypy, ktoré majú rodičov odrádzať od klasických rozprávok na dobrú noc?

1. Ženy sú pasívne bytosti, ktoré môžu chrániť iba muži
Čo majú spoločné Snehulienka a Popoluška? Okrem porcelánovej pokožky a nevysvetliteľne lesklých vlasov je každá zachránená z biedneho života (alebo večného spánku) hrdinskou postavou princa na bielom koni. Zvyčajne je táto postava oslávenou karikatúrou zaniknutej maskulinity a poháňaná egoizmom hrdinského hľadania “skutočnej lásky”.

Prirodzene, toto je rovnako urážlivé pre mužov ako pre ženy. “Spôsobuje to veľké množstvo zbytočného stresu pre obe pohlavia a najmä pre ženy, pretože sa domnievajú, že by mali prevziať tradičnú úlohu byť ženou,” vysvetľuje doktorka Victoria Showunmiová, ktorá prednáša na UCL.

2. Manželstvo je najvyššou odmenou
V kultúre, v ktorej je zvykom oddávať sa inštitútu manželstva neskôr ako kedykoľvek predtým, a mnohí si dokonca vyberajú nevstúpiť do manželstva vôbec, je rozprávková povinnosť “oženiť/vydať sa a žiť šťastne naveky” prakticky stredoveká.

Bohužiaľ, muselo by dôjsť k náročnému prerobeniu príbehov, ako napríklad Malá morská víla, Popoluška a Šípková krása, ktoré vyvrcholia manželstvom hlavnej postavy. Večný romantický zväzok je dokonca gro aj pre údajné “moderné” rozprávky ako sú Shrek a Hviezdny prach.
Manželstvo ako jediný cieľ pre mužské a ženské postavy úplne odrádza hodnotu profesionálneho, finančného a spoločenského úspechu, ktorý sa v týchto príbehoch zriedka vyskytuje. Dôsledkom je podľa Showunmiovej to, že slobodná osoba je vnímaná ako “zlyhanie, pre ktoré spoločnosť nemá miesto.” “Láska je vnímaná ako koncept, ktorý sa stane, keď nájdeme niekoho, kto by si nás vzal a nie ako vyvíjajúci sa filozofický koncept,” povedala pre The Independent.

3. Nedostatok rasovej/fyzickej/sexuálnej rozmanitosti
Je to všeobecne uznávaná pravda, že princezné z Disneyoviek sú krásne, štíhle a biele ako stena. Aj keď existujú určité výnimky (Mulan, Pocahontas a Princess Jasmine), tradične dominuje biela tvár. Rovnako problematické sú aj nerealistické telesné štandardy, ktoré stanovili ženské postavy.

Pre dieťa, ktoré sa s týmito príbehmi stretne po prvýkrát, takéto obmedzujúce estetické normy môžu byť veľmi škodlivé, pričom predstavujú myšlienku, že krása a šťastie sú synonymom pre chudú postavu. „Plus-size“ postavy sa v rozprávkach od Disneyho vyskytujú vo väčšine prípadov len ako záporné. Navyše, tieto postavy sú takmer vždy heterosexuálne, píše Independent.

4. Ženské postavy sú buď viazané na domáce práce…
Ďalším skľučujúcim faktorom, ktorý zdieľajú Snehulienka, Belle a Popoluška, je ich „domestikácia“. Jediný spôsob, ako môže Belle zachrániť svojho chudobného otca, je, že sa stane slúžkou, Popoluška musí do konca života umývať dlážku a Snehulienka sa musí starať o siedmich mužských trpaslíkov.

5. …alebo sú to zlé macochy/sestry/čarodejnice
Vyhľadávanie na Google pre “rozprávkových antihrdinov” prinieslo množstvo sadistických ženských záporných postáv: Popoluška má zlú macochu a “škaredé sestry”, Snehulienka zlú kráľovnú a tak ďalej.

Tieto ženy sú odporné voči sebe navzájom. Predstavujú to, čo literárna expertka Ruth Bottigheimerová vo svojej knihe Grimms ‘Bad Girls and Bold Boys nazvala “zjavnou vnútornou diskrimináciou žien”. Tieto nehorázne karikatúry nám opäť predstavujú “rovnakú tému”, vysvetľuje Showunmiová, čo by mohlo vážne zabrániť sklonu dieťaťa vytvárať stabilné a podporné vzťahy.
Zatiaľ čo rozprávky môžu byť skvelé pre inšpiratívne diskusie u detí, rodičia musia byť ostražití v spôsobe zdieľania týchto príbehov tak, aby sa vyhli propagácii zastaraných ideológií, ktoré naďalej podporujú, uzavrel tému Independent.

ZDROJ >>

Komentujte :)