Bratislava 28. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) si vie predstaviť okresanie výrokovej poslaneckej imunity tak, aby boli poslanci postihovaní napríklad za rasistické výroky alebo vyjadrenia napádajúce náboženstvá.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

“Imunita odtiaľ-potiaľ. Ak chcete hovoriť niečo, za čo bežného občana na ulici trestáme, tak na to nesmie mať imunitu ani poslanec Národnej rady,” povedal predseda vlády na utorkovej tlačovej konferencii.
Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v pondelok hovoril o možnosti obmedziť výrokovú imunitu poslancov, a to tak, že by už nemuseli byť chránení, ak by mali napríklad antisemitské prejavy. O antifašistických opatreniach by sa podľa neho malo rokovať za okrúhlym stolom.
“Jedným z protifašistických opatrení by mohlo byť aj zúženie výrokovej imunity,” povedal na pondelkovej tlačovej konferencii Danko. Niektorí poslanci v pléne podľa jeho slov urážajú iné štáty, iné vierovyznania a to aj preto, že si uvedomujú ochranu, ktorú im poskytuje výroková imunita.
Danko už koncom júla hovoril, že bude iniciovať antifašistické opatrenia, ktorých cieľom má byť zrušenie parlamentnej ĽSNS. Opatrenia by mala pripraviť osobitná odborná komisia, výsledkom jej práce majú byť zákony, ktoré ĽSNS zrušia.
 
Príspevok “Imunita odtiaľ-potiaľ”: Premiér sa vyjadril k výrokovej poslaneckej imunite zobrazený najskôr Hlavné správy.