Imrán Chán, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Islamabad 9. augusta (TASR) – Víťaz nedávnych pakistanských parlamentných volieb Imrán Chán vyzval na „dôveryhodnejšie“ vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré sa naštrbili po amerických obvineniach, že Pakistan pomáha islamistickým povstalcom viesť vojnu v Afganistane. Islamabad takéto obvinenia popiera, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters.

Chán, ktorý by mal budúci týždeň zložiť prísahu ako premiér, sa v stredu stretol s americkým úradujúcim veľvyslancom v Pakistane Johnom F. Hooverom a uviedol, že výkyvy vo vzťahoch viedli k „deficitu dôvery“.

Chánova strana Pakistanské hnutie za spravodlivosť (PTI) ďalej informovala, že s americkým veľvyslancom tiež diskutoval o Afganistane a zdôraznil, že skôr než ďalšie boje je potrebné politické riešenie.

„(Moja strana) chce vybudovať vzťah so Spojenými štátmi založený na dôvere a vzájomnom rešpekte a preto sa naša vláda bude snažiť, aby bol tento vzťah vyváženejší a dôveryhodnejší,“ uviedol Chán a dodal, že diplomatické vzťahy medzi oboma krajinami je nutné „transformovať“.

Washington pozastavil Pakistanu pomoc v oblasti bezpečnosti a americký prezident Donald Trump obvinil Pakistan, že poskytuje útočisko teroristom. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti v januári povedal, že Spojené štáty v priebehu posledných 15 rokov poskytli „ľahkovážne“ Pakistanu pomoc vo výške 33 miliárd dolárov, za ktoré Washington okrem „lží a klamstiev“ nič nedostal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR