Bratislava 19. februára 2018 (HSP/Foto:.ia.gov.sk)

Unikátna dopytovo orientovaná výzva „Rozvoj sektorových zručností“ vychádza v ústrety zamestnávateľom najmä v sektoroch, kde je nedostatok pracovnej sily. Výzva dáva priestor zaškoliť a odborne pripraviť nových zamestnancov prijatých z radov uchádzačov o zamestnanie priamo vo svojich firmách a to presne podľa svojich požiadaviek na pracovné zručnosti v danom sektore, napríklad v strojárstve, chemickom, hutníckom, či automobilovom priemysle.
Logo

Výzva ponúka tiež možnosť preškoliť a rozvíjať pracovné zručnosti už exitujúcich zamestnancov takýchto firiem. Dôvodom môžu byť technologické zmeny, inovácie výrobných programov alebo procesov.
„Pre nezamestnaných by mala byť motiváciou príležitosť získať stabilné pracovné miesto a úspešne sa tak uplatniť na trhu práce. Uchádzač o prácu bude mať so zamestnávateľom uzatvorený pracovný pomer a bude sa priamo u neho školiť, za čo bude aj odmeňovaný mesačnou mzdou. Prostredníctvom tejto výzvy je možná podpora rozvoja odborných zručností až pre 4700 ľudí,“ uviedol generálny riaditeľ Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Martin Ružička, podľa ktorého by najväčšou motiváciou pre nezamestnaných mala byť príležitosť získať stabilné pracovné miesto na trhu práce.
Výzva po prvýkrát obsahuje prvky takzvaného malého duálu iniciovaného Asociáciou priemyselných zväzov. Inými slovami preferuje „učenie sa prácou“ a teda praktickú prípravu v reálnych podmienkach konkrétnej firmy. Tým sa výrazne odlišuje od štandardne zaužívaných foriem odbornej prípravy a ďalšieho vzdelávania dospelých. Na výzvu je alokovaných až 10 miliónov eur pre menej rozvinuté regióny Slovenskej republiky. Preplácané budú mzdové výdavky pre záujemcov o získanie pracovných zručností, ako aj mzdové výdavky odborného personálu. Výzva „Rozvoj sektorových zručností“ je vyhlásená do 13. septembra 2018.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.