Kyjev, 12. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Imigračná služba Ukrajiny prijala šalamúnske rozhodnutie: rozhodla sa predsa deportovať Michaila Saakašviliho, ale nie do Gruzínska, ktoré žiada o jeho vydanie, ale do Poľska, ktoré žiaden záujem o bývalého gruzínskeho prezidenta neprejavuje.
Na snímke Michail Saakašvili a jeho manželka Sandra Roelofsová

Michail Saakašvili túto skutočnosť potvrdil v rozhovore pre gruzínsku televíznu stanicu Rustavi – 2. Prízvukoval, že v každom prípade „bude pokračovať v mierovom boji za zmenu vlády na Ukrajine“. Nepovedal nič nové, keď zopakoval, že za všetky nešťastia na Ukrajine môže… vedenie Ruska. Kritizoval taktiež súčasné vedenie Gruzínska, ktoré, podľa neho, ničí krajinu a Gruzínci odtiaľ utekajú.
Ukrajinské média prízvukujú, že Saakašvili to asi nebude mať ľahké. Niekoľko dní pred Silvestrom Okružný administratívny súd Kyjevu nariadil, že zbavený ukrajinského občianstva Michail Saakašvili má byť deportovaný z krajiny. Už 5. januára gruzínsky súd uznal Michaila Saakašviliho za vinného zo zneužitia služobného postavenia, keď bol vo funkcii prezidenta krajiny, a odsúdil ho na tri roky väzenia. Kyjev Veľkého Micha síce chce deportovať, ale nie do Gruzínska, ale do Poľska.
Dokonca urobil pokus o jeho zadržanie, ktorý sa však premenil na frašku. Celú epizódu novinárom popísal samotný „hrdina“ Michail Saakašvili. Prízvukoval, že ho chceli zadržať, vypočuť a deportovať. Porozprával, že ho chceli prekvapiť v hoteli, počas stretnutia, ako podčiarkol, „s priateľmi – cudzincami“. Skupina ozbrojených ľudí sa na recepcii opýtala, kde sa nachádza Veľký Micho. Recepčný sa nezľakol a opýtal sa na dokumenty ozbrojencov. Tí žiadne doklady nechceli ukázať. Recepčný vyhlásil, že v tomto prípade ich do hotela nepustí.
Podľa viacerých novinárov, ktorí v tom čase sledovali túto melodrámu, tým sa všetko aj skončilo. Ozbrojenci pobehali po chodbe, niekde volali, niečo vysvetľovali a potom odišli. Veľký Micho však novinárom prezentoval iný scenár. Povedal, že k nemu do izby sa vlámala skupina ozbrojencov, dala mu vrece na hlavu, potom mu oznámili, že ho vezmú do budovy Služby bezpečnosti Ukrajiny, vypočujú a deportujú do Poľska. Veľký Micho nevedel však vysvetliť novinárom, prečo po týchto všetkých vyhrážkach ho ozbrojenci nečakane pustili a potichu odišli. Mnohí novinári spochybnili verziu Veľkého Micha.
Jeho verziu popreli aj všetci „kompetentní“. Hovorkyňa Služby bezpečnosti Ukrajiny Jelena Gitľanskaja v rozhovore pre televíznu stanicu „Hromadské“ poprela, že by príslušníci SBU prišli do hotela a zadržiavali Michaila Saakašviliho. Zdôraznila, že tam vôbec neboli. Na otázku novinárov, ktorá ozbrojená skupina teda mohla zadržiavať Veľkého Micha, odhadla, že by to mohli byť príslušníci špeciálnej jednotky Alfa.
Ale aj vedenie Alfy odmietlo, že by jeho príslušníci zadržiavali Michaila Saakašviliho a vôbec v tej chvíli boli v inkriminovanom hoteli. Fakt zadržania popreli aj svedkovia – zamestnanci hotela. Ukrajinské média konštatujú, že sa odohrala ďalšia politická fraška a snažia sa odhadnúť: deportujú Michaila Saakašviliho pred 18. februárom, ktorý vyhlásil za deň začiatku novej revolúcie, alebo nestihnú?..
Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť tu: