Berlín 21. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Príval imigrantov do strednej Európy sa prejavuje nielen na uliciach, nielen nedostatkom bytov a celkovou zhoršenou úrovňou života, ale aj v nápravných zariadeniach. Imigranti, ktorí sa dopúšťajú kriminálnych činov, tvoria výraznou mierou osadenstvo väzníc

Ilustračné foto

Napríklad v jednej z veľkých väzníc pri Berlíne, Berlin-Moabit, kde sedí 900 mužov, veľká väčšina z nich nemá nemecký pas, teda nie je občanom Nemecka. Je to vyše 70 %. A ako potvrdila jeho riaditeľka Anke Stein v interview pre portál Die Welt, ešte väčší problém je, že čoraz viac väzňov nehovorí a nerozumie ani základné veci po nemecky.
Komunikácia zostáva na posunkoch a gestách – ale kultúrne rozdiely sú také veľké, že aj posunky sú často posudzované rozdielne. Navyše sú aj základné kultúrne hodnoty rôzne – väzni pochádzajú zo zemí, kde muži neposlúchajú ženy – ale v nemeckých väzeniach pracuje ako strážnik-dozorca zrejme mnoho žien, konieckoncov sama riaditeľka je toho príkladom. Už len na prekonanie tohto kultúrneho rozporu sa spotrebuje mnoho energie. Je vidno, že systém bol budovaný podľa utopistických slniečkarských predstáv a žiaľ ani doteraz sa ich nezbavil. Namiesto toho, aby sa za dozorcov zamestnali chlapi, pani riaditeľka sa snaží prevychovať kriminálnikov obrázkami na nástenkách, na ktorých väzni poslúchajú aj dozorkyne.
Ale aj zamestnanci toho majú dosť. Berlínske odbory vyhlásili, že dozorcovia sú preťažení a väznice sa onedlho stanú  “nefunkčnými a budú prevádzkované v pomeroch v rozpore so zákonom”. Tomu pani riaditeľka oponuje, tvrdiac, že problém je len nedostatok personálu. V spomínanom zariadení Berlín-Moabit potrebuje 540 zamestnancov, ale teraz jej 30 chýba.
Aby toho nebolo málo, berlínsky justizsenator Dirk Behrend (strana Zelení) požaduje, aby väzni mali k dispozícii tablety a prístup k internetu (určitým spôsobom ohraničený).
Načo sú väzňom tablety? Pani riaditeľka odpovedá, že väzni nemôžu byť izolovaní od vývoja a života v spoločnosti. Zaujímavé, treba len dúfať, že ďalšia požiadavka strany Zelení a pani riaditeľky nebude zbúrať steny väzníc a ploty, pretože tie tiež izolujú.
Napriek tomu, že podobné názory a postoje sú stále ako z iného sveta, už len to, že sa tieto témy zjavujú v médiach hlavného prúdu, indikuje zmeny, ktorými prechádza stredná a západná Európa, v tomto prípade konkrétne Nemecko.
Peter Vanád
 
Príspevok Imigrácia – čoraz viac väzňov v Nemecku nerozumie ani slovo zobrazený najskôr Hlavné správy.