Cardiff 20. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Sam Prigg)
 
31-ročná albánska žena Fatmira Tafaová, ktorá sa do Veľkej Británie dostala ilegálne, bola uväznená za použitie falošnej identity na získanie záchrannej transplantácie obličky, ktorá stála britskú Národnú zdravotnú službu (NHS) 72-tisíc libier

Ilustračné foto

Ako píše WalesOnline, Albánčanka sa do Británie dostala tak, že bola ukrytá v zadnej časti nákladného vozidla, ktoré prešlo cez niekoľko krajín. Potom sa strela s Nadricim Bengasim, s ktorým predtým nadviazala kontakt na internete. Tento muž jej dal grécky občiansky preukaz pod menom Eleni Manolaová, aby vystupovala pod novou identitou ako občan EÚ.
Žila v Cardiffe a po čase mala vážne ochorenie obličiek, takže potrebovala transplantáciu. Urobili jej ju v októbri 2016 v univerzitnej nemocnici, na čo by nemala zákonný nárok ako albánska štátna príslušníčka žijúca bez povolenia v Británii. Po zistení jej pravej identity bola predvolaná pred súd.
Prokurátor Steven Donoghue uviedol, že podvod vyšiel najavo pri následnej lekárskej kontrole v marci 2017, keď skľúčená pred zdravotnou sestrou nakoniec prezradila, že používa falošnú identifikáciu a že jej ju zaobstaral priateľ, ktorý bol medzitým z krajiny vyhostený. Ona si naivne myslela, že dokumenty boli legálne. Priznala sa k trestnému činu použitia falošnej identity a podala oficiálnu žiadosť o azyl vo Veľkej Británii, ktorá ešte stále prebieha.
Jej advokát na súde Andrew Davies povedal, že na súde priznala svoju vinu, čo bola poľahčujúca okolnosť v celom tomto prípade. Nebol tiež náznak toho, že by “nekalo obchodovala”, ale “bola naivnou mladou ženou, ktorá bola oklamaná lepším životom v novej krajine s tým, s ktorým sa stretla cez internet”.
Súd preukázal dostatočný súcit, ale nemohol prehliadnuť to, že podstúpila liečbu a tajila, že nie je občiankou EÚ. Fatmira Tafaová bola teda uväznená na 14 mesiacov.
 
Príspevok Ilegálna migrantka použila v Británii falošnú identitu, čím mohla podstúpiť transplantáciu zobrazený najskôr Hlavné správy.