Bratislava 31. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Igor Matovič aktuálne čelí kauze, po ktorej môže prísť o poslanecký post

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič neprišiel do politiky, aby sa hral na slušňáka, ale prišiel kydať. Priznal to v koncoročnom rozhovore pre TASR s tým, že keď chcete vykydať hnoj, musí niekto zobrať do ruky aj vidly, lebo s hadicou v ruke to nepôjde.

Na snímke poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)

Na snímke poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)

Matovič totiž nedávno povedal, že ho predseda SaS Richard Sulík využíva na špinavú prácu, kým on chodí v oblečku a kravate. “To je deľba práce. Ľudia však nakoniec majú radi tých, ktorí od toho hnoja až tak nesmrdia a mnohým imponuje slušivá kravatka. Taký je život, aj politický. Nesťažujem sa,” povedal.

Šéf Obyčajných tvrdí, že povedať v parlamente predsedovi Mostu-Híd Bélovi Bugárovi, že sa nehanbil okradnúť o pol milióna eur svoju vlastnú rodinu pri kšefte s pozemkami pod R7, nie je šírenie zloby. “Keď poviem Andrejovi Dankovi (SNS) do očí, že vytuneloval zo sprivatizovaného podniku Lesostav Revúca 52 miliónov korún a následne nezaplatil ľuďom mzdy, to nie je šírenie nenávisti,” zdôraznil.

Matovič aktuálne čelí kauze, po ktorej môže prísť o poslanecký post. Po voľbách sa totiž prišlo na to, že podobne ako v minulom volebnom období opäť nemal na istý čas pozastavenú živnosť a keďže ide o opakované pochybenie, hrozí mu strata mandátu. “Hľadajú čokoľvek, aby sa ma zbavili. Podal som odvolanie na Ústavný súd (ÚS) SR a myslím, že nakoniec sa môžu naši mocipáni dozvedieť, že pravdu mám, na ich smolu, zase ja. Počkajme si, ale myslím, že im to opäť nevyjde. Nemôžu predsa tvrdiť, len preto, že im to pri mne vyhovuje, že podnikanie je čo i len vlastnenie živnostenského listu, hoci zákon vyžaduje aktívnu činnosť, nielen papier,” odkázal.

Líder OĽaNO-NOVA na druhej strane tvrdí, že ak koalícia naberie odvahu a dá o jeho vylúčení z NR SR hlasovať, počíta, “že sa s radosťou k zlepencu pripojí Marian Kotleba (ĽSNS) aj Boris Kollár (Sme rodina)”. Na vylúčenie poslanca je totiž potrebných minimálne 90 hlasov, čo sama koalícia nemá.

Kollár pre TASR povedal, že podľa jeho mienky Matovič vylúčený nebude. “Toto si koalícia nedovolí urobiť. Jednak preto, že z neho urobia martýra a jednak preto, že je na to veľmi veľa právnych pohľadov. Počkáme na výklad Ústavného súdu SR, ten povie, ako to je,” konštatoval. Verdikt súdu bude mať vplyv aj na jeho hlasovanie. “Keď ÚS povie, že je to porušenie zákona, nemám inú šancu. Ak povie, že to ako porušenie zákona nevidí, vtedy budem hlasovať proti vylúčeniu,” dodal Kollár.