Damask 17. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Rodrigo Abd)
 
Časť bojovníkov, ktorí mali byť vyvedení z demilitarizovanej zóny v sýrskom Idlibe do 15. októbra, odišla ďalej do provincie a nezložila zbrane, oznámil Sputniku zdroj z opozície

Ilustračné foto

“Ustúpili ďalej od demilitarizovanej zóny, ale zbrane si ponechali. Táto zóna už má šírku 15-20 km, radikálne skupiny, aj keď bez ťažkých zbraní, ustúpili do hĺbky provincie Idlib a ponechali si strelné zbrane, aj keď sa predpokladalo, že ich odovzdajú. Prečo to urobili, nie je zatiaľ jasné,” poznamenal zdroj.
Povedal, že skupiny (ktoré zostali v zóne) urobili vyhlásenie, že Džabhát an-Nusrat ustúpila, že nemá veľký počet bojovníkov. “Ale nie je jasné, či ide o pascu, alebo je to pravda,” vyhlásil zdroj.
Tiež poznamenal, že Rusko a Turecko rozlične hodnotia otázku sýrskeho urovnania, za čo možno pokladať stiahnutie ťažkých zbraní, ktoré strany mali stiahnuť z demilitarizovanej zóny v Idlibe do 10. októbra.
“(Medzi Ruskom a Tureckom) pokračujú rokovania ohľadne toho, čo sa dá považovať za ťažkú zbraň. Možnože to potrvá ešte dlho. Turecko si myslí, že protivzdušné systémy Silk nepatria do ťažkých zbraní, ale skôr do stredných, ale pre Rusko je to ťažká zbraň,” povedal zdroj.
 
Príspevok Idlibskí bojovníci odmietli zložiť zbrane, tvrdí zdroj zobrazený najskôr Hlavné správy.