Londýn 19. septembra 2018 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Saudského aktivistu za ľudské práva Ghanema al-Dosariho, ktorý za svoje satirické videá na YouTube, namierené voči saudskej kráľovskej rodine, hľadal ochranu vo Veľkej Británii, ale aj tam ho na londýnskej ulici Brompton Road za bieleho dňa napadli dvaja muži

Varovanie saudskoarabského aktivistu

Ako informuje The Independent, satirický youtuber sedel so svojím známym v kaviarni blízko Harrods a odtiaľ poslal ďalší príspevok na Snapchat. Tým však odhalil svoju polohu. Keď už obaja vyšli z kaviarne, začali ich prenasledovať dvaja neznámi muži. Po asi sto metroch sa k nim zozadu priblížili a začali pokrikovať: “Kto ste, že hovoríte o rodine al-Saud?” Dosarimu došlo, že ho spoznali ako autora kritických príspevkov na Snapchate.
Jeden z nich, ktorý mal na sebe len džínsy a jednoduché tričko, udrel al-Dosariho päsťou do tváre, na čo ich okoloidúci začali od seba ťahať. Druhý muž v šedom obleku a s napojeným slúchadlom v uchu vyzeral ako ochrankár.
Podľa al-Dosariho spoločníka pri káve, kanadského podnikateľa Alana Bendera, títo muži na al-Dosariho vykrikovali, že je “otrokom Kataru”, krajiny nepriateľskej voči Saudskej Arábii, a týmto mu dali lekciu. Kanaďan mužom oponoval, že nie sú v Rijáde, ale v Londýne, kde platia iné zvyky, na čo muži zareagovali slovami: “Ich kráľovná je naša otrokyňa a ich policajti sú naši psi.”
Keď sa konfrontácia ďalej stupňovala a niekto z prizerajúceho sa davu vykríkol, že sa blíži privolaná polícia, dvaja agresori sa dali na útek. Jeden z nich bežal cez Knightsbridge a nechal na zemi kúsok z trička po bitke.
Ghanem al-Dosari krvácal z úst a musel byť odvezený na ambulantné ošetrenie na policajnú stanicu v Notting Hill. Vyjadril sa, že si je istý, útočníci boli zo Saudskej Arábie a vrátili sa do krajiny. Navyše niekto podobný jednému z útočníkov poslal na sociálne médiá video, kde rozprával o incidente.
Al-Dosari je presvedčený, že bol napadnutý kvôli svojim satirickým videám a svojej ľudskoprávnej činnosti, ktorá je veľmi dobre známa v jeho domovskej Saudskej Arábii prostredníctvom sociálnych médií.
“Pokúšali sa ma zastrašovať, pokúšali sami nahnať strach, ale ja s tým neskončím,” vyjadril sa al-Dosari. “Nikdy som si nemyslel, že budem takto napadnutý, niekde inde vo svete áno, ale vo Veľkej Británii a ešte oproti Harrods za bieleho dňa? Je to miesto, kde som sa cítil najviac bezpečne,” dodal.
Zo Saudskej Arábie odišiel v roku 2003 kvôli svojim kritickým politickým názorom a usadil sa vo Veľkej Británii, kde študoval a pracoval na Portsmouthskej univerzite a potom pôsobil v Londýne. Aj tento najnovší incident ho presvedčil, za nie je bezpečné vrátiť sa do rodnej krajiny.

 
 
Príspevok “Ich kráľovná je naša otrokyňa a ich policajti sú naši psi”: Saudskoarabského kritika režimu napadli v Londýne zobrazený najskôr Hlavné správy.