Haag 19. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Suvra Kanti Das)
 
Medzinárodný trestný súd (ICC) začal predbežné vyšetrovanie údajných zločinov Mjanmarska voči jeho menšine rohinských moslimov. V utorok to oznámila hlavná prokurátorka Fatou Bensoudová. Ako uviedla, rozhodla sa vykonať “plnohodnotné predbežné vyšetrovanie” danej situácie, ktoré by mohlo viesť k formálnemu vyšetrovaniu zo strany ICC.

Ilustračné foto

Vyšetrovanie sa podľa Bensoudovej zameria na množstvo údajných “nátlakových činov”, ktoré pravdepodobne viedli k “násilnému vysídľovaniu” Rohingov. Medzi ne by mohli podľa jej slov patriť “zbavenie základných práv, zabíjanie, sexuálne násilie, nútené zmiznutie, ničenie a rabovanie”. Ako tiež dodala, súd tiež zváži či rolu v kritickej situácii Rohingov malo aj prenasledovanie a “ďalšie neľudské činy”.
Od augusta 2017 ušlo do Bangladéša približne 700-tisíc Rohingov pred násilnosťami zo strany vládnych síl. Rohingovia začali z Mjanmarska vo veľkom utekať po tom, čo armáda zasiahla v reakcii na útok rohinských militantov na bezpečnostné stanovištia. Vojenský zásah si vyžiadal tisícky mŕtvych. Mjanmarské ozbrojené zložky čelia obvineniam z masového znásilňovania, vraždenia a podpaľovania tisícok domov. Špeciálny ľudskoprávny tím Organizácie Spojených národov navrhol stíhanie mjanmarských veliteľov za genocídu a ďalšie zločiny.
Napriek tomu, že Mjanmarsko nie je zmluvným štátom ICC, sudcovia rozhodli, že súd má nad ním jurisdikciu v prípade akýchkoľvek zločinov voči Rohingom. Dôvodom je to, že Bangladéš, je zmluvným štátom ICC, píše spravodajský portál BBC.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-asia-45568946
 
Príspevok ICC: Súd začal predbežné vyšetrovanie zločinov voči Rohingom v Mjanmarsku zobrazený najskôr Hlavné správy.