Miami 8. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-NOAA via AP)

Hurikán Nate zoslabol dnes na tropickú búrku, keď sa presúval ďalej do vnútrozemia nad štátmi Mississippi a Alabama na juhovýchode USA. Oznámilo to Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.
Na satelitnej snímke je znázornené prúdenie hurikánu Nate, ktorý sa presúva ponad rieku Mississippi

Nate prešiel z Mexického zálivu nad pevninu Spojených štátov v noci na dnes miestneho času celkovo dvakrát ešte ako hurikán prvej kategórie – najskôr v riedko obývanej oblasti na juhovýchode štátu Louisiana a potom neďaleko mesta Biloxi v štáte Mississippi.
Ide o prvý hurikán, ktorý priamo zasiahol Mississippi od ničivého hurikánu Katrina z roku 2005.
Rýchlosť vetra v atmosférickom útvare sa ráno miestneho času znížila na maximálnych 110 kilometrov za hodinu a očakáva sa, že Nate bude naďalej slabnúť. Podľa posledného oznámenia NHC sa centrum tropickej búrky nachádzalo 130 kilometrov severovýchodne od Biloxi a smerovalo severovýchodne rýchlosťou 37 kilometrov za hodinu.
Nate priniesol do regiónu silné dažde a vietor, ktorý vytláčal vodu na cesty a viedol k výpadkom elektriny. Pohybuje sa však rýchlo, čo znižuje pravdepodobnosť dlhotrvajúcich zrážok a záplav, a zďaleka nedosahuje intenzitu hurikánov Harvey, Irma a Jose, ktoré v uplynulých týždňoch zasiahli územie USA. Z oblasti zatiaľ nehlásili správy o úmrtiach ani zraneniach.
Nate tento týždeň ešte ako tropická búrka zasiahol stredoamerické štáty – Kostariku, Nikaraguu a Honduras -, kde po sebe zanechal najmenej 26 mŕtvych a desiatky nezvestných.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.