Biloxi/Miami 8. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-David J. Phillip)

Hurikán Nate prešiel dnes ráno miestneho času znova nad pevninu na južnom pobreží Spojených štátov, a to neďaleko mesta Biloxi v štáte Mississippi. Oznámilo to americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

Na snímke z 30. augusta 2005 pohľad na zaplavenú časť New Orleansu po vyčíňaní hurikánu Katrina

Ide o prvý hurikán, ktorý priamo zasiahol tento štát USA od ničivého hurikánu Katrina z roku 2005.

Podľa NHC mal Nate naďalej silu hurikánu prvej kategórie. Sprevádzal ho vietor s maximálnou stálou rýchlosťou do 140 kilometrov za hodinu. Očakáva sa, že počas presunu severne do vnútrozemia postupne zoslabne.

Centrum hurikánu prešlo po prvý raz z Mexického zálivu nad pevninu USA v sobotu večer miestneho času v riedko obývanej oblasti na juhovýchode štátu Louisiana.

Nate priniesol do regiónu silné dažde a vietor, ktorý vytláčal vodu na cesty. Hurikán sa však pohybuje rýchlo, čo znižuje pravdepodobnosť dlhotrvajúcich zrážok a záplav. Z oblasti hlásili aj výpadky prúdu, no zatiaľ sa neobjavili správy o úmrtiach ani zraneniach.

Nate predtým ešte ako tropická búrka zasiahol stredoamerické štáty – Kostariku, Nikaraguu a Honduras -, kde po sebe zanechal najmenej 26 mŕtvych a desiatky nezvestných.

.