Miami/San Juan 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Giusti)

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) dnes oznámilo, že hurikán Maria mierne zoslabol a pohybuje sa ďalej od pobrežia USA smerom na sever krajiny, ale pravdepodobne ešte spôsobí zvýšené vzdúvanie morských vĺn a vysoký príboj na juhovýchodnom pobreží Spojených štátov
Maria, ktorá minulý týždeň bičovala karibský ostrov Portoriko ako hurikán štvrtej kategórie, je teraz hurikánom druhej kategórie so sprevádzajúcim vetrom s maximálnou rýchlosťou 165 kilometrov za hodinu.
Na snímke zaplavené plantáže po vyčíňaní hurikánu Maria v meste Yabucoa v Portoriku

Centrum pre hurikány uviedlo, že stred hurikánu bol dnes pred poludním približne 765 kilometrov juhovýchodne od Mysu Hatteras, nachádzajúceho sa v americkom štáte Severná Karolína.
Centrum varovalo ľudí na pobreží Severnej Karolíny a na pobreží štátov Stredoatlantskej oblasti (piatich štátov na severovýchode USA), aby hurikán Maria pozorne sledovali.
Vláda Portorika oznámila, že inžinieri dnes skontrolujú priehradu Guajataca, aby zistili rozsah škôd spôsobených hurikánom Maria v uplynulom týždni.
Priehrada praskla, ale zatiaľ sa nepretrhla. Predstavitelia ešte v sobotu večer vo vyhlásení uviedli, že “prasklina na priehrade je veľká a každú minútu sa môže pretrhnúť”. Obavy, že priehrada zlyhá, donútili vládu evakuovať blízko žijúcich obyvateľov. Priehrada bola postavená okolo roku 1928.
Francúzska vojnová loď dnes už priviezla vybavenie na obnovu karibských ostrovov, ktoré ničili hurikány Irma a Maria. Ide o širšiu pomoc francúzskym územiam, ktoré sa musia vyrovnávať s následkami extrémneho počasia.
Francúzske ministerstvo obrany dnes uviedlo, že vrtuľníková výsadková loď Tonnerre zakotvila na karibskom ostrove Svätý Martin a na neďalekých ostrovoch s vyše 1000 tonami materiálu a 300 ďalšími príslušníkmi armády, ktorí tam pomôžu s odpratávaním trosiek. Celkovo sa tam teda nachádza 2000 príslušníkov francúzskej armády.
Ministerstvo tiež oznámilo, že šéfka rezortu obrany Florence Parlyová nariadila, aby bola v Karibiku permanentne nasadená nová hliadková loď, ktorá bude pomáhať pri nasledujúcich búrkach a hurikánoch a bude bojovať proti pašerákom.
Na karibských územiach, s pretrvávajúcimi vzťahmi s Európou, sa do humanitárnej pomoci zapojili okrem Francúzska aj Británia a Holandsko, pričom vlády týchto krajín sú kritizované, že nedostatočne pripravili ostrovy na túto hurikánovú sezónu.