Paríž/San Juan 7. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Giusti)

Najmenej osem mŕtvych a 23 zranených si vyžiadal silný hurikán Irma, ktorý v stredu zasiahol viaceré menšie ostrovy v severovýchodnej časti Karibského mora. Bilanciu obetí, ktorá sa týka len Francúzskom spravovaných ostrovov v Karibiku, zverejnil dnes v Paríži francúzsky minister Gérard Collomb, informovala agentúra AP
Deviatu obeť na živote hlásili už predtým z ostrovného štátu Antigua a Barbuda.
Ilustračné foto

Konečný počet mŕtvych alebo zranených môže byť napokon ešte vyšší, keďže záchranné tímy ešte neukončili prieskum škôd na ostrovoch Svätý Martin a Svätý Bartolomej. Ten by mal v plnom rozsahu začať až v priebehu dnešného dňa. Hurikán sprevádzaný vetrom s rýchlosťou do 298 kilometrov za hodinu, tam v stredu zničil množstvo budov, vyvolal záplavy a vyradil z činnosti energetické zdroje.
Irma, ktorá je hurikánom najvyššej 5. kategórie, priniesla dnes silný vietor a dážď na ostrov Portoriko, kde spôsobila rozsiahly výpadok dodávok elektriny pre takmer 900.000 ľudí. Takmer 50.000 Portoričanov zostalo bez prístupu k pitnej vode.
Na ostrove Barbuda búrka v stredu poškodila skoro všetky domy a zhruba 60 percent z 1400 obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou. Zničené sú aj cesty a telekomunikačné siete. O život prišlo dvojročné dievča, ktorého rodina sa pokúšala utiecť z poškodeného domu.
Hurikán sa momentálne nachádza severne od Portorika a smeruje k Haiti a Dominikánskej republike. Na možný priamy úder Irmy sa pripravuje aj oblasť v okolí Miami v americkom štáte Florida.
Ide o najsilnejší hurikán zaznamenaný v oblasti Atlantického oceánu za uplynulé desaťročie. Organizácia Spojených národov odhaduje, že hurikán Irma by mohol zasiahnuť celkove až 37 miliónov ľudí.
V Atlantiku sa momentálne okrem Irmy nachádzajú ďalšie dva hurikány. Na hurikány prvej kategórie totiž v stredu zosilneli tropické búrky Katia a Jose.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.