Raleigh 11. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Grace Beahm Alford/The Post And Courier via AP)
 
Milióny Američanov sa pripravujú na jeden z najkatastrofickejších hurikánov, aké zasiahli východné pobrežie USA za posledné desaťročia. Hurikán Florence zosilnel na štvrtú kategóriu a sprevádza ho vietor s rýchlosťou 225 kilometrov za hodinu. Podľa očakávania v priebehu utorka ešte zosilnie a môže sa z neho stať hurikán piatej kategórie. Severnú a Južnú Karolínu zasiahne vo štvrtok, informovala agentúra AP.

Kevin Orth nesie vrecia s pieskom počas prípravy na príchod hurikánu Florence v meste Charleston, v americkom štáte Južná Karolína 10. septembra 2018

V niektorých oblastiach štátov Južná Karolína, Severná Karolína a Virgínia nariadili povinné evakuácie – tento príkaz však platí v Južnej Karolíne pre celé pobrežie.
Od začatia spoľahlivého zaznamenávania hurikánov pred vyše 150 rokmi zasiahol Severnú Karolínu len jeden hurikán štvrtej kategórie: Hazel v roku 1954 a sprevádzal ho vietor s rýchlosťou 209 kilometrov za hodinu.
Naposledy, čo táto oblasť zažila hurikán podobný búrke Florence, vládol v Bielom dome Dwight D. Eisenhower a Marilyn Monroe s Joeom DiMaggiom boli novomanželmi.
Florence môže byť najhorším hurikánom, aký zasiahol obe Karolíny za posledných vyše 60 rokov.
Prezident Donald Trump schválil v pondelok pre Severnú Karolínu vyhlásenie výnimočného stavu. Americká administratíva v oficiálnom oznámení v pondelok večer uviedla, že toto opatrenie prezidenta “oprávňuje ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť a Federálnu agentúru pre mimoriadne situácie (FEMA), aby počas katastrofy koordinovali všetky záchranné a humanitárne akcie”.
Národné stredisko pre hurikány (NHC) na floridskom Miami v pondelok uviedlo, že monštruózny hurikán stále silnie a v utorok sa už môže priblížiť piatej kategórii. To znamená, že môže spôsobiť katastrofické škody.
 
Príspevok Hurikán Florence udrie silou, akú obe Karolíny nezažili vyše 60 rokov zobrazený najskôr Hlavné správy.