Gibraltár 13. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v nedeľu naznačil možnosť prepustenia iránskeho tankera, ktorý zadržali minulý týždeň v Gibraltáre. Podľa Hunta by však Teherán musel poskytnúť záruky, že sa tanker nebude plaviť do Sýrie, informovala agentúra AFP

Na snímke britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt

Šéf britskej diplomacie sa takto vyjadril po telefonickom rozhovore so svojím iránskym rezortným partnerom Mohammadom Džavádom Zarífom, ktorý označil za “konštruktívny”.

Británia je ochotná “napomôcť prepusteniu (tankera), ak dostane garancie, že sa nebude plaviť do Sýrie a keď bude ukončené súdne konanie v Gibraltáre,” napísal Jeremy Hunt na Twitteri.

Zároveň uviedol, že ho iránsky minister Zaríf ubezpečil o tom, že Teherán má záujem na vyriešení celej záležitosti a nie na ďalšom vyostrovaní sporu.

Supertanker Grace 1 zadržali vo vodách britského zámorského územia Gibraltár 4. júla. Stalo sa tak na základe podozrenia, že prevážalo ropu do Sýrie, čo je v rozpore so sankciami Európskej únie. Irán označil zadržanie za “nezákonné” a uviedol, že tanker nesmeroval do Sýrie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj