New York 3. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Írsky rockový hudobník Bono v pondelok varoval, že OSN a iné medzinárodné inštitúcie vrátane EÚ a NATO čelia hrozbe a štáty musia spolupracovať na zabezpečení ich ďalšej existencie.

Na snímke hudobník Bono

Bono, spevák skupiny U2 a aktivista, predniesol tento prejav pred niekoľkými stovkami diplomatov a úradníkov OSN v rámci podujatia, kde sa spustil proces kandidatúry Írska na miesto vo vplyvnej Bezpečnostnej rade OSN pre roky 2021-22.
Hoci Bono, vlastným menom Paul Hewson, nemenoval konkrétnu krajinu, zodpovednú za ohrozenie globálnych inštitúcií počas týchto “ťažkých časov”, jeho slová boli podľa agentúry AP zjavne určené americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý kritizuje obe zmienené inštitúcie.
Trump tiež odstúpil od parížskej klimatickej dohody, z ktorej spevák citoval, pričom sa sústredil na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).
Pri zmienke o OSN írsky spevák povedal: “Som rád, že existuje, a poviem vám, že to neberiem ako samozrejmosť. Žijeme totiž v časoch, keď sa inštitúcie ako OSN, dôležité pre ľudský rozvoj, ocitajú v ohrození”. Podľa neho čelí hrozbám aj skupina G7.
Írska vláda pozvala na nedeľu večer veľvyslancov z ďalších 192 členských krajín OSN na koncert U2, ktorý sa konal v newyorskej hale Madison Square Garden ako súčasť spustenia kampane na za kandidatúru Írska na kreslo v BR OSN.
Predpokladá sa, že Írsko bude o dve kreslá rezervované pre západné krajiny v BR OSN súperiť s Kanadou a Nórskom. Voľba sa bude konať v júni 2020.
 
Príspevok Hudobník Bono varoval pred ohrozením globálnych inštitúcií zobrazený najskôr Hlavné správy.