Svet 27. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Vedci zistili, že jeden z druhov húb, ktorý je parazitom na koži človeka, sa behom evolučného vývoja vzdal pohlavného rozmnožovania a dal prednosť samokopírovaniu – všetko pre prežitie.
Ilustračné foto

Pre prevažujúcu väčšinu živých bytostí je rozmnožovanie namáhavý a rutinný proces, ktorý neprináša žiadny zvláštny prežitok. Niektoré druhy hmyzu prepichujú telo alebo dokonca okusujú končatiny svojich partnerov. Neprekvapuje nás preto, že sa jeden druh húb vzdal kopulácie. Potvrdzuje to výskum, uverejnený na portáli Genetics. Zistilo sa, že sa to stalo vďaka… špinavým nohám človeka.
Bádatelia preskúmali jeden z najväčších zdrojov plesňových infekcií u človeka — Trichophyton rubrum. Zobrali cez 100 vzorkov húb zo siedmich krajín, vrátane USA, Nemecka, Vietnamu a preskúmali ich genetickú štruktúru. Všetky vzorky, okrem jednej, dodržovali tradičné stratégie kopulácie, jeden sa však odmietol spáriť.
T. rubrum sa veľmi zriedka rozmnožuje pohlavným spôsobom, možno vôbec nemá pohlavie. Líši sa od ostatných tým, že stratil (a nezískal) schopnosť k pohlavnému rozmnožovaniu následkom evolúcie.
Pravdepodobne k takým zmenám došlo pomerne nedávno, pretože jeho príbuzní doposiaľ majú takú schopnosť. Hlavným nedostatkom pohlavného rozmnožovania je nutnosť hľadania partnerov.
Okrem toho, obranné mechanizmy bezpohlavných organizmov sú oveľa účinnejšie než u tých, ktorí pohlavie majú.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.