Paríž 27. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andy Wong)

Čínsky koncern Huawei chce postaviť svoj prvý závod mimo Číny vo Francúzsku. Vyrábať v ňom bude techniku pre siete novej generácie (5G) pre európsky trh, ako uviedol predseda správnej rady koncernu Liang Chua vo štvrtok v Paríži

Ilustračné foto

Vysoko automatizovaný závod na začiatku zamestná 500 ľudí a ročne vyrobí vybavenie v hodnote 1 miliardy eur. Výška investície predstavuje minimálne 200 miliónov eur.

Huaweiu však hrozí, že sa na výstavbe sietí 5G v Európe nebude môcť podieľať v takej miere, ako by chcel. Britská vláda rozhodla a Európska komisia (EK) navrhla, aby bola účasť Huaweiu na výstavbe sietí prinajmenšom výrazne obmedzená. Koncern sa označuje ako rizikový dodávateľ, ktorý by sa nemal podieľať na základnej infraštruktúre sietí. Nie je jasné, či by produkcia v Európe vylepšila postavenie Huaweiu.

Predovšetkým americká vláda tlačí na spojencov v Európe, aby Huawei úplne vylúčili z výstavby 5G sietí. Washington tvrdí, že koncern predstavuje bezpečnostné riziko, pretože môže byť čínskou vládou donútený na spoluprácu pri špionáži alebo sabotáži. Huawei obvinenia odmieta.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj