Washington 14. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)
 
Americký minister zahraničia Mike Pompeo uskutočnil oficiálne návštevy európskych štátov. V utorok sa zúčastnil jednodňového rokovania v Bratislave. Podľa správy Ministerstva zahraničných vecí USA je cieľom jeho cesty snaha rozšíriť účasť v záležitostiach tohto regiónu, rovnako ako zamedziť rastu vplyvu Ruska a Číny. Je to však v skutočnosti naozaj tak?

Ilustračné foto

Podľa časopisu Washington Examiner je Mike Pompeo prvým štátnym tajomníkom, ktorý navštívil Slovensko za posledných dvadsať rokov.
Americký politik tak zavítal do regiónu, ktorý bývalí americkí prezidenti George W. Bush a Barack Obama zanedbávali. Chce tým ukázať tzv. mäkkú silu Spojených štátov na pozadí posilňovania obchodných a ekonomických väzieb Ruska a Číny s európskymi štátmi.
Počas svojej návštevy sa Pompeo stretol s tromi vedúcimi činiteľmi Slovenska prezidentom Andrejom Kiskom, ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom a premiérom Petrom Pellegrinim.
Predstavitelia prediskutovali otázky bezpečnosti, zahraničnej politiky a predsedníctva Slovenska v OBSE.
Za úspech v spolupráci USA a Slovenska americké ministerstvo zahraničia považuje predovšetkým nákup amerických stíhacích lietadiel F16, ktoré oslabia závislosť na zbraniach sovietskej výroby a na ruských špecialistoch, ktorí ich obsluhujú.
 
USA vždy prvé”, aj v Európe
Príchod amerického ministra zahraničia prichádza tesne po tom, čo USA odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Na túto skutočnosť upozornil podpredseda KSS Jalal Suleiman vo svojom príspevku pre náš portál.
Okrem Slovenska americký minister navštívil aj Maďarsko a Poľsko. Podľa politika by mohli rakety vypustené práve z územia spomínaných krajín ohroziť ruské mesta, vrátane Moskvy.
Politológ Ján Campbell v rozhovore pre Sputnik uviedol, že súhlasí s tým, že Pompeo sa nevydal na cestu do strednej Európy len tak pre nič za nič.
Akákoľvek akcia USA, vrátane návštev oficiálnych a polooficiálnych úradníkov a predstaviteľov, má vždy za cieľ zabezpečenie záujmov USA To však nevylučuje možnosť dočasnej cielenej ochrany cudzieho alebo tzv. spojeneckého štátu v tomto prípade Slovenskej republiky. je potrebná pre presadenie záujmov USA v strednej a východnej Európe, a to vrátane Ukrajiny, ako územia určeného pre trvalú snahu USA oslabovať Ruskú federáciu,povedal Campbell.
 
Turecký prúd o čo sa jedná a či bude prospešný
Pred Pompeovou cestou vysoký činiteľ Ministerstva zahraničných vecí USA informoval portál RIA o tom, že ďalším bodom jeho cesty po Európe bude to, že americký minister vyzve na opustenie podpory projektu Turecký prúd.
V Maďarsku budeme naďalej podporovať diverzifikáciu dodávok energie v strednej Európe. Štátny tajomník vyzve Maďarsko, aby sa aktívnejšie podieľalo na dokončení projektu na ostrove Krk o dovoze LNG a na výstavbe plynovodu. Tiež sa pokúsi odradiť Maďarsko od podpory Tureckého prúdu,” vyhlásil nemenovaný zdroj z amerického ministerstva.
Turecký prúd by mal viesť cez Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko.
Podľa časopisu Kommersant by mal ruský podnik Gazprom zabezpečiť prvú linky Tureckého prúdu v Bulharsku v roku 2020. Dostavba plynovodu na Slovensku byť dokončená v roku 2022. Slovenskí operátori vykonali aukciu na objednávku nových kapacít, a to od októbra roku 2022 na obdobie siedmich rokov.
Aj keď je stavba projektu v procese, USA stále hovoria o riziku energetickej závislosti Európy na Rusku. Nakoľko však ich obavy opodstatnené?
Podľa histórie ZSSR vždy plnila svoje zmluvné povinnosti. Nástupkyňa RF doteraz pokračuje v tejto tradícii, a to nehľadiac na sprivatizované energetické spoločnosti. Keďže sa však privátne spoločnosti, aj za účasti štátu, môžu ľahšie dostať pod sankcie, existuje väčšie riziko plnenia. V určitých situáciách sa tak môže prejaviť závislosť, predovšetkým z dôvodov sankcií, nie z dôvodov dodávok z RF, ktoré samy o sebe predstavujú monopolné zásobovanie,okomentoval vec Campbell.
 
Je Slovensko rukojemníkom obchodnej vojny USA a Číny?
Jedným z bodov programu Pellegriniho a Pompea bola výzva slovenského politika, aby sa vyvinulo maximálne úsilie na to, aby sa predišlo vzniku obchodných vojen medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou.
Spojené štáty však pokračujú v dodržiavaní vlastnej agendy. Svedčí o tom napríklad pondelkové vyhlásenie Pompea, ktoré uskutočnil v Budapešti, keď sa stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Portál ČT 24 upozornil na Pompeovo vyhlásenie, ktoré sa týkalo toho, že ak budú európske štáty naďalej obchodovať s čínskym výrobcom Huawei, potom by to mohlo USA donútiť k tomu, aby obmedzili svoje operácie v Európe.
“Ak je toto vybavenie (od Huawei, pozn. red.) umiestnené tam, kde máme dôležité americkej systémy, sťažuje to spoluprácu,” vyhlásil americký minister.

Avšak, diktovanie pozícií USA v otázke obchodovania s čínskou spoločnosťou Huawei by sa dalo považovať aj za útok na ekonomické záujmy, suverenitu a nezávislé rozhodovanie členských štátov EÚ, vrátane Slovenska.
Huawei predstavuje clonu k odklonu pozornosti. Akákoľvek sabotáž alebo vylúčenie Huawei, a ďalších čínskych spoločností, a priame narušenie pravidiel WTO znamená pre každý európsky štát, a Európu stratu suverenity, znemožnenie vedeckotechnickej spolupráce a koniec koncov i obchodu,vysvetlil na záver Campbell.
 

Príspevok Huawei ako dymová clona. Aké záujmy sledujú USA v Európe? zobrazený najskôr Hlavné správy.