Bratislava 5. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)
 
Šéf ľudovcov v europarlamente Nemec Manfred Weber pravidelne zasahuje do vnútorných záležitostí európskych štátov, viackrát vyjadril podporu prezidentovi Kiskovi, najnovšie žiada prešetriť väzby podnikateľa Mariana Kočnera na vládnu stranu Smer-SD. Kto je v skutočnosti tento pán?

Na snímke Manfred Weber

 
Poslanec parlamentu a predseda výbor NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha pripomína, že Weber útočí na Smer už niekoľko mesiacov. “Weber je mimoriadne kontroverzný politik, ktorý nedávno dokonca vyzval ku „konečnému riešeniu utečeneckej otázky“, čo si v Nemecku žiaden politik od Hitlera nedovolil. Je to taký „Jano Slota“ nemeckej politiky a tak treba vnímať aj jeho výroky. Nepremyslené, zbrklé a hulvátske,” uviedol Blaha.
Vo svojom komentári na sociálnej sieti vysvetľuje, že najdesivejšie je, že Manfred Weber má reálnu šancu stať sa novým predsedom Európskej komisie po Junckerovi. “Je totiž lídrom európskych ľudovcov, najsilnejšej frakcie v EP. Predstavte si, že bude toto isté robiť aj v pozícii predsedu komisie – však on sa správa ako nejaký gubernátor, ktorý poučuje svoje kolónie. To je nehorázne! Takto vstupovať do vnútornej politiky cudzích štátov, to si nikdy nikto na takejto vysokej úrovni nedovolil. A už vôbec nie Nemec.”
Blaha uvádza, že vzhľadom na európsku históriu je vrcholový nemecký politik takéhoto razenia pre budúcnosť EÚ čistou katastrofou. Pod Weberovým vedením sa Európska únia jednoducho rozpadne, pretože členské štáty nebudú tolerovať takúto nafúkanosť a aroganciu.
“Vytvára to dojem, že sa Nemci voči menším štátom správajú povýšenecky, intervenčne a hegemonicky. A to je niečo, čo ľudí v krajinách ako Slovensko, Maďarsko či Česko mimoriadne dráždi. Kvôli takýmto politikom razantne porastie euroskepsa a odpor voči nemeckej hegemónii. Weber je pre EÚ časovanou bombou.”
Podľa neho sa Weber v posledných mesiacoch úplne utrhol z reťaze. “Nielenže ako zahraničný politik otvorene vstupuje do slovenskej politiky vyjadrovaním podpory Kiskovi a kritikou Fica a Kaliňáka (on tu dokonca posielal personálne pokyny!), ale tento pánko sa svojho času dokonca vyjadril, že „premiér by mal v prvom rade brať do úvahy názor ľudí na uliciach“. No jasné, Manfred, a preto ste vy v Nemecku brali do úvahy názory ľudí na uliciach v Chemnitzi – pamätáme si. Hrozne by mal zaujímalo, ako by ste sa v Nemecku tvárili, milý Manfred, keby vrcholoví slovenskí politici začali poučovať Nemecko, že má počúvať demonštrantov z Chemnitzu, že kancelárka zlyháva, a že nemecká opozícia to robí lepšie. Milý Manfred, ak si myslíš, že toto je cesta pre európsku spoluprácu, že si vzájomne budeme kafrať do domácich záležitostí, môžeš veľmi skoro ochutnať vlastnú medicínu. A nebude sa Ti to páčiť.”
Najnovšie Manfred Weber vydal vyhlásenie, že Smer má údajne nejaké väzby na podnikateľa Mariana Kočnera, ktoré treba prešetriť. “Týmto len dokázal, že o Slovensku nič nevie, pretože jediné politické väzby, ktoré tu niekto mal na Kočnera, bol Sulík, líder opozície,” napísal Ľuboš Blaha. “Kým tu vládla Radičovej vláda (mimochodom, takmer kompletne vyskladaná z politikov z Weberovej EPP), Kočner v tejto vláde fungoval ako skrytý koaličný partner – cez Sulíka organizoval voľbu generálneho prokurátora, lustroval členov SaS, tajne spriadali politické plány s vtedajším predsedom parlamentu na slávnych „raňajkách u Kočnera“…” Toto však Weber zamlčí a žiada vysvetliť nejaké väzby, ktoré neexistujú a sú len zbožným želaním slovenských médií a opozície. “Z jeho strany je to len obyčajné vyrývanie – drzé a zaujaté vyrývanie.”
“A viete, čo je na tom najlepšie? Že táto výzva je nielen neohrabaná a neslušná, ale aj politicky účelová. Weber je súčasťou EPP (patria sem kresťanskodemokratické a ľudové strany, napr. KDH), ktorá v Európskom parlamente vytvorila koalíciu s ECR (sem patria tvrdšie pravicové strany, napr. SaS). Čiže Weber a Sulík sú dnes v EP koaliční partneri. Takže keď Weber vydá vyhlásenie, v ktorom vyzýva konkurenčnú sociálnu demokraciu na Slovensku, aby objasnila väzby, ktoré neexistujú a zároveň ignoruje väzby Sulíka, ktorý s Kočnerom dohadoval voľbu generálneho prokurátora, potom sa pýtam: čo je toto za úbohý politický faul? Kto uverí tomu, že Weber si len nemastí vlastnú politickú polievku?”
Podľa poslanca Blahu je zjavné, že slovenská pravica už zase raz zneužíva zahraničie na to, aby kopala do Slovenska. Pretože takéto zasahovanie zo strany Webera podľa neho nie je len útokom na sociálnu demokraciu, ale aj útokom na najsilnejšiu vládnu stranu, ktorá dnes reprezentuje Slovensko. Weber neútočí na Fica, ale na Slovensko ako štát. “On si možno myslí, že tým pomáha svojmu koaličnému partnerovi Sulíkovi, alebo svojim pravicovým „súdruhom“ Štefanocovi či Dzurindovi, ktorí ho pravdepodobne hecujú, ale chalan by si mal uvedomiť, že on svojimi jednostrannými politickými výzvami uráža polovicu Slovenska – a to si ako vrcholový európsky politik jednoducho nemôže dovoliť. To by si nemal dovoliť ani ako predseda JRD, nie ako budúci líder EÚ.”
Dodáva, že Weber zjavne nedorástol ani na provinčného afrického politika, pretože aj v Afrike vedia, že strkať nos do vnútorných záležitostí u susedov sa na vrcholovej politickej úrovni nepatrí. Ak toto má byť budúci šéf Európskej komisie, pripravme sa na najhoršie – Európa zažije krízu, akú ešte nezažila. Pretože takéto účelové politické fauly členské štáty tolerovať nebudú.
Podľa Blahu to znamená tieto závery: “Po prvé, Európsky parlament dnes dramaticky škodí európskej spolupráci a jeho kompetencie by mali byť radikálne oklieštené. S politikmi ako Weber je Európsky parlament nebezpečný pre udržanie zmieru v Európe. Rozoštváva európsku spoločnosť a porušuje národnú suverenitu. Po druhé, Nemecko by si malo dávať pozor, akých politikov vysiela do Európskeho parlamentu, pretože pre budúcnosť Európy nie je nič horšie, než keď ľudia nadobudnú dojem, že Nemci chcú takto arogantne ako Weber ovládať európske štáty a vnucovať im svoj politický názor.”
“Weber prestrelil. Nie preto, že by sme si na jeho výstredné rečičky na Slovensku už nezvykli. Zvykli a nerobíme si z toho ťažkú hlavu. Veď kto by už bral vážne Manfreda Webera? Chlapíka, ktorý sa v roku 2018 oháňa “konečným riešením”. Ale tento pán prestrelil preto, lebo svojou aroganciou ohrozuje budúcnosť Európy a dobré meno Nemecka. Myslím, že najlepšie by urobil, ak by po tomto zlyhaní odstúpil z pozície „špičkového kandidáta“ EPP do najbližších volieb. Pre dobro Európy,” uviedol Blaha vyzval európskeho politika: “Odíďte, pán Weber, to je jediné vaše „konečné riešenie“, ktoré sa očakáva.”
 

 
 
Príspevok Hrozí EÚ koniec? Hlavný kandidát ľudovcov na náhradu Junckera, ktorý žiada prešetriť väzby Kočnera na SMER, je podľa Blahu “nemecký Slota” zobrazený najskôr Hlavné správy.